Читај ми!

Уз едукацију и помоћ институција побеђују се предрасуде о Дауновом синдрому

Особе са Дауновим синдромом у малим срединама попут Новог Пазара деценијама су живеле скривене од очију јавности због негативних стереотипа и предрасуда околине често без неопходне едукације и стручне помоћи институција. Данас више није тако. Мирјана Коматина и Емир Брничанин овладали су многим вештинама и доказали да могу бити друштвено корисни.

Мирјана Коматина успешно похађа курс за професионално шминкање, освојила је титулу прве пратиље на такмичењу за мис особа са Дауновим синдромом и постала омиљена манекенка на модним ревијама у Новом Пазару. Сада се припрема за регионално такмичење шминкерки са Дауновим синдромом у Београду, а полагаће и за сертификат код познатог шминкера.

„Много сам срећна, само да изађем мало из куће, да нисам у кући. Мени је стварно била жеља када сам завршила своју школу и када су ме питали шта ћу да будем, рекох шминкерка“, прича Мирјана и додаје да воли људе и да воли да се бави манекенством.

Даунов синдром није болест. То је генетски поремећај који не зависи ни од родитеља, ни од економске ситуације, ни од начина живота.

„Било је свега. Биле смо истериване из лекарских ординација. Гледали су нас као ванземаљце на улици, али све се то превазишло и ја сам данас презадовољна мајка и поносна на своје дете“, истакла је Мирјанина мајка, Љиљана Коматина.

Од пре 30 година када је рођена, па до данас, Мирјанин однос према особама са Дауновим синдромом у Новом Пазару знатно је другачији. Неки од њих постали су успешни спортисти, а многи су ангажовани на пословима које су у могућности да обављају.

Деветнаестогодишњи младић, Емир Брничанин ради као конобар у кафетерији Културног центра у Новом Пазару.

„Ја служим муштерије: бујрум, изволите. Шта ћете да пијете? Лепо ми је овде. Знају моје колеге. Стално ми остављају бакшиш“, истакао је Брничанин.

Осим државе и родитеља, велику подршку у развоју деце са Дауновим синдромом пружају специјализована удружења.

„Акценат смо ставили на спорт. Имамо третман ране стимулације, спортске активности где наши познати тренери раде са њима, у креативним радионицама“, рекла је Азра Црновршанин, координаторка Центра за аутизам и развојне сметње ЦОД у Новом Пазару.

Да подсетимо, у Србији има око 2.000 деце и младих са Дауновим синдромом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи