Појављују вам се црне тачке пред очима, то би требало да вас забрине

Јасан вид је једно од највећих богатстава које имамо. Како бисмо га сачували, важно је да код очног лекара идемо и када су нам очи здраве. Појава црних тачака пред очима требало би да нас забрине.

Око је један од најсложенијих органа у људском телу. Омогућава нам да видимо свет око себе. Међутим, већина људи мисли на здравље ока тек када се појаве проблеми – на пример, тачкице пред очима.

„Уколико су то само бледе или танке тачкице, које примећујемо на великим светлим површинама или на монохромним површинама, као што је небо, морска површина, онда су то безазлени симптоми, који су везани за кондензате у стакластом телу. Они су покретни, на промену правца погледа, они се померају и то не захтева ни прегледе, неке посебне, а ни лечење“, напомиње примаријус др Невена Бјеловић офталмолог.

Ипак, ако видите црне тачке, немојте их игнорисати.

„Међутим, ако се појаве изненада као ројеви црних, густих тачкица, праћени мрежастим формама или као црним праменовима дима, то може да буде знак крварења у стакластом телу и то захтева одмах офталмолошки преглед. Често уз овакав вид промена иду и светлаци, који могу да буду снажни као бљескови, јављају се у темпоралним деловима видног поља и то је увек разлог за озбиљан преглед“, додаје докторка.

Ако се деси да потрају дуже, обавезно потражите помоћ офталмолога.

„Мора да се прошири зеница, мора да се погледа периферија, јер то може да буде симптом руптуре, односно пуцања ретине на периферији што ако се не третира у раној фази или ако се не дијагностикује, може да доведе до аблације, обољења мрежњаче и до озбиљних проблема са видом“, наглашава др Бјеловић.

Очи могу да се уморе, а вид замагли ако проводите много времена пред рачунаром, таблетом, мобилним телефоном. Зато очном лекару морамо да идемо на редовне прегледе, а не само када имамо тегобе.

„Превенција је да се уради комплетан офталмолошки преглед, после четрдесет године, да се дефинише да ли особа има периферне дегенеративне пормене или не. Ако има, онда се прави план у којим временским интервалима се раде контроле, каже офталмолог, примаријус др Невена Бјеловић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи