Војвођанско „Мало коло“ део нематеријалног културног наслеђа Србије

После иницијативе Академског друштва за неговање музике „Гусле“ из Кикинде, народна игра „Мало коло“, карактеристична за Војводину, постала је део нематеријалног културног наслеђа Србије.

Мало коло уз музику играју извођачи различите родне и генерацијске припадности, међусобно повезани такозваним војвођанским хватом. Неизоставно је у свим фолклорним програмима кикиндског друштва „Гусле“.

„'Гусле' су у ствари оставиле у аманет ово наше Мало коло да га чувају, негују. Да наставе да га ревитализују, да оно живи и буде витално у народу“, каже Магдалена Попов, уметнички руководилац Академског друштва за неговање музике „Гусле“.

На листи нематеријалног културног наслеђа, Мало коло уписано је као традиционални плес.

Селена Ракочевић, са Факултета музичке уметности у Београду истиче да је сам плес достојан репрезент националног идентитета.

„То је једна порука која охрабрује све оне који се баве фолклорном уметношћу и фолклорном праксом“, нагласила је Ракочевићева.

Мало коло је 53. елемент културе и традиције Србије уписан у регистар.

Татјана Бугарски, координаторка за културно наслеђе, наводи да је у питању само почетак интензивног рада на заштити овог наслеђа – на документовању, истраживању, промоцији.

„Локална самоуправа прва то препознаје и у будућности ће препознавати тако што ће апсолутно пружати сваки вид подршке, поготово финансијске подршке која ће омогућити редовно функционисање и опстанак једног оваквог друштва“, објашњава Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника Кикинде.

Академско друштво за неговање музике „Гусле“ из Кикинде једно је од најстаријих музичких друштава у Срба, које у континуитету ради 145 година, а бави се и истраживањем у области етномузикологије, етнокореологије и етнологије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво