Читај ми!

Откуд панде у бугарским мочварама

Научници су открили фосилне остатке зуба панде на простору Бугарске, а анализом је закључено да врста која је пронађена не припада директном претку данашњих џиновских панди, већ њиховом блиском рођаку који је живео пре око шест милиона година на истоку Европе.

На основу величине зуба на коју остаци указују, истраживачи су проценили да би ова врста била приближне величине или нешто мања од данашњих панди, као и то да су њени припадници вероватно живели у мочварним пределима, чијом се вегетацијом и прехрањивала.

Ипак, за разлику од савремених панди, зуби фосила који су пронађени седамдесетих година, али су тек сада детаљније анализирани савременијим методама, показују да врхови његових зуба не изгледају довољно јако да би могли да уситњавају дрвенасте стабљике бамбуса.

Научници наводе да би по тврдоћи и облику зуба могли да процене да су им зуби ипак били погодни за чвршћу храну од старијих сродних врста, а то се уклапа у идеју да су модерне џиновске панде еволуирале од медведа месоједа.

„Могућа конкуренција са другим врстама, нарочито месоједима и вероватно другим медведима, објашњава специфичност начина исхране џиновских панди у влажним шумским условима", рекао је палеонтолог Николај Спасов из бугарског Националног природњачког музеја.

Досадашња испитивања су показивала да су највероватнији рођаци модерних џиновских панди живели је у Kини пре осам милиона година, али, фосили зуба животиње налик панди откривени су у Бугарској и датирају још два милиона година уназад.

Врста је названа "agriarctos nikolovi" по бугарском палеонтологу Ивану Николову, који је први каталогизирао зубе, а ова новоописана врста могла би да буде једна од последњих панди у Европи.

Иначе, за џиновске панде се неретко каже да су прави живи фосили јер су се врло мало промениле током еволуционе историје.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи