Читај ми!

Од центра Земље до електричне мреже – геотермална енергија

Смели план светских енергетских и геолошких компанија да буше дубље ка Земљином језгру, могао би да ослободи неограничену количину геотермалне енергије.

Током 2020. године, Компанија „Кваис“ привукла је озбиљну пажњу својом идејом да „зарони“ дубље у Земљину кору. Визија компаније која жели да се приближи језгру Земље је комбиновање конвенционалних метода бушења и нове технологије која би једног дана могла да омогући нуклеарну фузију.

Геотермална енергија је постала заборављени обновљиви извор. Пошто соларна енергија и ветар све више доминирају тржиштем зелене енергије, напори да се искористи огроман резервоар топлоте дубоко испод наших ногу није неостварив.

Упркос томе што је савршено добар извор чисте, непрекидне, неограничене снаге, постоји врло мало места где се вруће стене погодне за вађење геотермалне енергије налазе близу површине.

Компанија „Кваис“ има за циљ да то промени развојем технологије, тако што ће бушити дубље, а то су велики инжењерски подвизи. До сада се бушило до дубине од 2,3 километра.

„Да би смо копали дубље, морали бисмо да пронађемо начине да самељемо материјал стиснутих стена километрима у дубину, а затим да га вратимо на површину. Алати за копање би такође морали да буду у стању да мељу стене на температурама већим од 180 степени Целзијуса. Потребно је користити и специјалне бургије“, навели су из компаније.

На основу истраживања нуклеарне фузије, компанија предлаже да се користе милиметарски таласи електромагнетног зрачења, који топе атоме.

Уређаји који се називају жиротрони могу ефикасно да избацују континуиране снопове електромагнетног зрачења тако што „потресају“ електроне великом брзином унутар моћних магнетних поља.

Прикључујући жиротрон мегаватне снаге на најновије алате за сечење, компанија очекује да ће моћи да пробије пут кроз најтврђи, најтоплији камен, око 20 километара дубине за неколико месеци.

На овим дубинама, топлота околног камена може да достигне температуру од око 500 степени Целзијуса – довољно да се свака течна вода која се пумпа доле претвори у суперкритично гасовито стање које је савршено за производњу електричне енергије.

Користећи своје изворно и инвестиционо финансирање, „Кваис“ предвиђа да ће имати уређаје који се могу применити на терену а који обезбеђују рад са доказом концепта у наредне две године. Ако све прође како треба, могао би имати функционалан систем за производњу енергије до 2026. године.

До 2028. године, компанија се нада да ће моћи да преузме старе електране на угаљ, претварајући их у објекте на пару.

То је стара технологија, а опет тако нова, да ћемо сигурно имати много питања о томе како и да ли ће икада успети.

Чак и без ове технологије, отприлике 8,3 одсто светске енергије могло би да потиче из геотермалног извора, снабдевајући око 17 одсто светске популације. Близу 40 земаља могло би да се ослони на геотермалну енергију.

Тренутно, мање од пола процента светске електричне енергије обезбеђује топлота испод наших ногу. Да би остала на правом путу за нето нулту емисију до 2050. године, геотермална енергија би требало да расте за око 13 процената сваке године. Тренутно, његова експанзија је само делић тога.

То оставља много простора за раст, чак и ако не нађемо начин да проширимо домет. Остаје да се види да ли ће компаније попут „Кваиса“ помоћи да се појача интересовање за овог аутсајдера.

Оно што је сигурно – време за смањење емисија и ограничавање глобалног загревања на нешто мање катастрофално брзо се смањује. Дошли смо до дна, можда је време да копамо мало дубље.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
24° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се