Читај ми!

Пронађена огромна „свемирска пећина", научници је зову гигантска шкољка

Астрономи су пронашли огромну шупљину у свемиру – а за сада немају објашњење о њеном пореклу.

Огромна шупљина је лоптастог облика, простире се на скоро 500 светлосних година и налази се у свемиру међу сазвежђима Персеј и Бик.

Молекуларни облаци - региони у којима се формирају звезде - који су добили име по тим сазвежђима - окружују шупљину.

Али упркос тој интригантној чињеници, научници нису успели да утврде како је тачно настала шупљина.

„Стотине звезда се формирају или већ постоје на површини овог џиновског мехура, шупљине... Имамо две теорије - или је једна супернова у језгру овог мехура истиснула гас напоље формирајући оно чеми смо дали име супер шкољка Персеј-Бик, или је феномен настао током милиона година уз дејство низа супернова", каже Шмуел Бијали, постдокторски истраживач на Институту за теорију и рачунање у Центру за астрофизику са седиштем у Вирџинији, САД, који је водио студију.

Научници спекулишу да молекуларни облаци Персеја и Бика заправо нису засебне структуре у свемиру. Уместо тога, чини се да су настали из истог ударног таласа, након експлозије супернове.

„То показује да када звезда умре, супернова генерише ланац догађаја који на крају могу довести до рађања нових звезда", рекао је др Бијали.

Истраживачи су открили празнину, односно шупљину или како је неки називају „свемирску пећину", док су анализирали три-де мапе облика и величина оближњих молекуларних облака. Информације су добијене и захваљујући свемирској опсерваторији коју је покренула Европска свемирска агенција - Гаја.

Та мапа је сама по себи велики пробој, то је први пут да су молекуларни облаци уцртани као три-де. Раније су научници били ограничени на равне слике.

„Ове облаке смо могли да посматрамо деценијама, али никада нисмо знали њихов прави облик, дубину или дебљину. Такође нисмо били сигурни колико су облаци удаљени", рекла је истраживач Кетрин Цукер, која је водила студију за њихову израду, а која је детаљно објашњена у посебном чланку објављеном у Astrophisical Journal.

Чланак шупљину описује као гигантску сферну шкољку која формира звезду а која је откривена три-де истраживањима и моделима.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво