недеља, 19.04.2015, 15:31 -> 17:36
Нови рекорд јапанског „маглева“
Јапански лебдећи воз поставио је нови рекорд од 590 километара на сат, што је девет километара више у односу на претходни рекорд постављен пре 12 година. И то није крај. "Central Japan Railway" намерава да њихов воз наредне недеље достигне 600 километара на сат.
Тесту приликом ког је оборен рекорд присуствовало је 29 техничара, који су надгледали све важне параметре. Путници, ипак, неће бити у могућности да се возе овим брзинама, јер је јапанска железница ограничила брзине комерцијалних вожњи на „само“ 505 километара на сат.
Упркос ограничењу, путници ће растојање од Токија до Нагоје прелазити за 40 минута.
Јапанци се надају да ће се ускоро договорити и са америчким властима да технологију магнетне левитације примене на возну линију од Њујорка до Вашингтона.
Лебдећи возови базирају се на технологији магнетне левитације, која стварањем снажног магнетног поља омогућава возовима да не додирују шине, што смањује трење и дозвољава постизање великих брзина.
Јапански премијер Шинзо Абе ће, у оквиру посете САД крајем априла, проверити како напредују радови на ултрабрзој железничкој линији између Сан Франциска и Лос Анђелеса. Возови маглев саобраћаће на тој релацији од 2029. године брзинама од 320 километара на сат.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар