Читај ми!

Наса представила свемирског џина

"Space Launch System" тренутно се гради, а када тај "систем" буде готов биће највећа ракета икада направљена и у стању да у свемир понесе чак 143 тоне терета. Наса планира да 2017. године изведе прво полетање.

Америчка агенција за истраживање свемира планира да конструише највећу ракету икада направљену, која би била у стању да 143 тоне терета подигне у орбиту.

Ракета ће бити коришћена да превози астронауте на Међународну свемирску станицу и да помогне човечанству у истраживању Сунчевог система. Наса се нада и да ће преузети улогу у слању људи и материјала на Марс.

Названа "Space Launch System" (СЛС), ракета је у изградњи, а планира се да прво полетање буде 2017. године. Биће дугачка 117 метара и тешка 3.000 тона.

Дизајнирана је да омогући истраживање читавог Сунчевог система, а када буде завршена први терет који ће понети у орбиту износиће 77 тона, скоро три пута него што свемирски шатлови данас могу да понесу.

После тога, инжењери планирају да постепено у будућим СЛС ракетама повећавају капацитет који би на крају износио 143 тоне.

„Док ће већина људи СЛС сматрати важним за људско истраживање, ова ракета ће имати широку примену, посебно за науку“, каже Стив Крич, програм-менаџер за стратешко развијање СЛС-а.

Према његовим речима, за мисије на друге планете, СЛС ће бити у стању да постигне ствари које су тренутно неоствариве, попут слања великог научног возила са више иструмената на далеке дестинације и за краће време.

„Данас, уколико мисије желите да шаљете на друге планете, морате да будете у стању да све што им је потребно ставите у кутију. Са СЛС се спремамо да проширимо ту кутију“, објашњава Крич.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. септембар 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом