Читај ми!

Нове пољске власти спремне да изруче Поланског

Суд у Кракову одлучује данас да ли ће Пољска изручити Америци славног пољског режисера Романа Поланског због силовање 13-годишње девојчице у Холивуду пре скоро четири деценије. Нове пољске власти конзервативаца вољне су, ако коначна одлука припадне министру правде, да режисера изруче.

Нове пољске власти спремне да изруче Поланског Нове пољске власти спремне да изруче Поланског

„Роман Полански је пољски држављанин. Реч је о кривичном делу од пре скоро 40 година. У Пољској је одавно застарео. Жртва не тражи да буде кажњен“, рекао је телевизији ТВН24 бивши министар правде Збигњев Ћвјонкалски који очекује да пољски судови, и данас првостепени и виши у случају жалбе, одлуче да је правно недопустиво да Полански буде изручен.

У том случају славни редитељ би дефинитивно решио проблем да ли може без страха од кривичног гоњења да долази у домовину где иначе снима нови филм, али ако би судови одлучили да је амерички захтев оправдан, о изручењу би одлучивао министар правде.

Полански је прошле године када је стигао захтев да буде изручен добио од владе либералне Грађанске платформе досадашње премијерке Еве Копач уверавања да неће бити изручен, поткрепљена и правном анализом да пољски закони на секс под притиском са малолетном Самантом Гејли не гледају као на силовање, како то виде амерички закони по којима је то силовање малолетнице и не застарева.

„О Поланском се говори да је славни режисер са светском славом и да не одговара за своја дела. Ми апсолутно одбацујемо такав начин размишљања. Закон је један и важи за све“, рекао је у кампањи пред октобарске парламентарне изборе лидер победничке странке, конзервативне партије Право и Правда, бивши премијер Јарослав Качињски.

Још оштрије од Качињског изјаснио се бивши министар правде у владама Качињског, Збигњев Жобро који је уочи данашњег суђења истакао да је Пољска дужна да изручи режисера за тако срамно недело.

„Ко год да буде министар правде дужан је да изручи Поланског. Злочинац не сме да буде награђен за то што је бежао пред правдом користећи свој иметак и положај у друштву. Не сме да се штити због статуса особа која је одговорна за тако сраман чин као што је сексуална злоупотреба детета. Педофилија је зло и мора одлучно да се гони“, рекао је новинарима Жобро.

На основу америчког захтева за изручење редитељ је ухапшен у Швајцарској 2009. године када је дошао на филмски фестивал у Цириху, али швајцарски суд одбио је га изручи САД.

У Пољску је долазио инкогнито, а први пут се званично појавио прошле јесени као гост на свечаном отварању Музеја пољских Јевреја у Варшави и САД су одмах послале захтев да га Пољска ухапси док не стигне захтев за изручење.

Пољске власти то су одбиле, а Полански је након саслушања рекао да верује у пољско правосуђе и поштоваће одлуке у суђењу о изручењу од почетка ове године пред судом у Кракову, а долазио је кад год је позван на рочишта.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 22. април 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом