„Ремек-дела – отпакивање моде“ y „Метрополитену“

Сваке јесени најспектакуларнији друштвени догађај у уметничким и модним круговима Њујорка је свечано оварање најважније изложбе у сезони 2016/17 године у Институту за костимe музеја „Метрополитен“, која ће бити отворена 18. новембра и трајаће до 5. фебруара.

Ове године, изложба је названа Ремек-дела – отпакивање моде, а биће приказани најлепши женски и неколико мушких костима са аксесоарима којима је обогаћена стална колекција Музеја током протекле деценије.

Кустоскиња Института за костиме „Метрополитена“ Џесика Реган уз подршку Ендруа Болтона приказаће у којој мери се Институт држао своје стратегије сакупљања експоната који поседују највише естетске квалитете и врхунску израду, укључујући дела дизајнера који су својим радовима унапредили моду, додајући јој уметничке квалитете који су инспирисали и остале гране уметности.

„Наш задатак је био да прикажемо моду као живу уметност која је постала део историје одређеног периода“, изјавила је кустоскиња.

„Током седам деценија откако је Институт за костим постао део музеја 'Метрополитен', наш концепт сакупљања експоната се помакао од стварања колекције високе моде западне културе која поседује енциклопедијску ширину до веома селективно одабраних примера ремек-дела уметности костима“, образложио је концепт Института, Ендру Болтон, један од водећих кустоса.

Управо купљена тоалета Џона Галијана рађена за колекцију „Мезон Маргијела“ из 2015. биће изложена уз хаљину Кристобала Баленсијаге из 1964. године, док ће Холстонова вечерња хаљина из раних осамдесетих година 20. века бити постављена уз тоалете креатора Вионеа из тридесетих година.

У другој сали биће постављени модели које су поклонили креатори у част Харолда Коде, главног кустоса Института за костиме, који се пензионисао прошле године.

„Иако се мода често одбацује као тренутни хир јер веома брзо реагује на промене стила, она је најбољи и најбржи показатељ нових трендова у схватању лепога и духа времена. Нови модели се често инспиришу неким прошлим временима, али су тако вешто уклопљени у актуелна естетска кретања да живо одражавају форме, мотиве и теме времена у коме су настали“, приметила је Реганова.

Креатори чији ће се модели наћи на изложби су Азедин Ајала, „Баленсијага“, Џефри Бин, Вивијен Вествуд, Јоџи Јамамото и други, док ће изложа ће бити представљена и на музејском сајту, Фејсбуку и Инстаграму.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. август 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом