Капљица кише може да произведе струју, тврде научници

После вишегодишњих испитивања и неуспешних покушаја, научници су изгледа коначно открили принцип који би нам омогућио да искористимо кишне капи као извор енергије.

Претходних година стручњаци су безброј пута покушавали да искористе кишу за производњу електричне енергије, али им то није полазило за руком. Ипак, сада су на корак до открића, јер су успели да конструишу генератор који користи кишу и производи изненађујуће висок електрични набој, преноси портал Енгаџет.

Само једна капљица кише може да произведе довољно енергије за 100 малих лед сијалица. Ранији генератори успевали су да произведу „хиљаду пута мање“ енергије, тврде научници са Универзитета у Хонгконгу.

Нови дизајн генератора спаја алуминијску електроду са другом која је израђена од легуре индијума и калаја и обложена материјалом који има „квазитрајан“ електрични напон. Када капљица падне на ову површину, она повезује ове две електроде и ствара затворено електрично коло које омогућава потпуно ослобађање прикупљеног електричног набоја.

Ако на генератор константно падају кишне капи електрични набој се акумулира тако да ова технологија може да се употреби и код дуготрајних киша.

Међутим, потребно је још доста рада на овом генератору како би се од њега добио употребљив производ. Кратак налет енергије се лако постиже, али сада треба пронаћи начин за њено акумулирање како би се она стално производила.

Ти будући генератори би могли бити уграђивани на кровове и тако макар допуњавати део електричне енергије која се троши у кућама. Могли би се, чак уграђивати и у кишобране.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 14. август 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом