Први дан научног славља уз 8.500 посетилаца

Уз разигране осмехе, веселе погледе, радознале умове и бројна питања, свечано је отворен Фестивал науке који ове године обележава своје јубиларно десето издање.

Више од 8500 школараца из 264 школе посетило је првог дана Фестивал науке који је данас отворен на Београдском сајму под слоганом "Чиста десетка".

"У Србији се науком не бавимо због новца или славе, ми то пре свега радимо из љубави. Ми отварамо наша срца ка вама и када дођете овде ви то и осетите. Наш ентузијазам и љубав према науци је оно што нас држи овде", изјавила је на свечаном отварању програмска координаторка 10. Фестивала науке др Александра Патенковић.

"Упркос свему и баш због тога ми желимо овим да се бавимо. Ми имамо добре резултате и имамо јако добре научнике. Наша наука увек има будућност, а пре свега због нас овде који смо као научни комуникатори окренути ка најмлађима, јавном мњењу, публици и политичарима. Због тога желимо да покажемо да постојимо, да кажемо да наша младост мора да има неку другу будућност и изборе од оних који нам се нуде", додала је Патенковић.

Фестивал науке званично је отворио министар просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Младен Шарчевић.

Другу годину заредом Фестивал науке одржава се на Београдском сајму, а овога пута осим у халама 3 и 3а, научна игранка одвија се и у хали 11.

Научни комуникатори, њих више од 650, са задовољством су дочекали прве малишане који су радознало обилазили атрактивне поставке овогодишњег Фестивала науке. Међу поставкама које су првог дана изазвале велико интересовање јесу хемија и њене чаролије са занимљивим хемијским експериментима, занимљиво представљање Марса изблиза са симулацијом ходања по Црвеној планети, као и поставка "Бистра глава, сигурна вожња" где су посетиоци одлучно испробавали наочаре са различитим ефектима тестирајући своје моторичке способности.

Гости из Немачке, Effektschmiede, у Тесла зони, привукли су велику пажњу гласним Тесла калемом на коме су посетиоци узбуђено свирали. Поставка Ветеринарског факултета која приближава свет омиљених животиња представила је чак и кобилу генерала Војислава Томића која је у Првом светском рату прешла Албанију и Солунски фронт.

Највеселије и најбучније било је на најшаренијој фестивалској зони - Малој зони која је посебно осмишљена са поставкама прилагођеним најмлађим посетиоцима. Научни експерименти за мале генијалце, свирање на распеваном воћу и поврћу и дружење са поларним медведима на Северном полу неке су од занимљивости које су привукле највише малишана.

Први кораци у научни свет, које они праве баш у овој зони, потврда су да научна будућност наше земље има велики потенцијал да светли још упорније, јаче и сјајније.

Десети Фестивал науке премијерно представља 53 научне поставке, шест гостујућих трупа научника као и 62 научне и образовне институције из Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом