Читај ми!

У Лозници отворен 89. Вуков сабор

Свечаном церемонијом у Вуковом дому културе у Лозници отворен је 89. Вуков сабор, најстарија културна манифестација у нашој земљи.

Химна у част Вука Караџића и ове године отворила је најзначајнији културни догађај у нашој земљи. У наредних седам дана говориће се о важности српског језика и писма, али и о свему ономе што чини наш културни идентитет.

„Сабор је велико културно добро и као такво је уписано на националну листу нематеријалне културне баштине, а комисија је још 2016. године предложила Вуков сабор као манифестацију која заслужује место и на Унескову листу светске културне баштине“, каже Снежана Нешковић Симић, директорка Центра за културу „Вук Караџић“ у Лозници. 

На овогодишњем сабору представиће се и Међународни славистички центар, Вукова задужбина и Матица Српска.

„Обележавамо и 125 година од преноса Вуковог праха из Беча у Београд, затим 40 година од смрти великог књижевника Меше Селимовића, обележавамо и стогодишњицу од рођења великог песника Васке Попе, али издвајамо и 40 година уметничког стваралаштва, извођења духовне музике нашег Лозничанина академика Светислава Божића“, наводи Снежана Нешковић Симић.

Завршна свечаност 89. Сабора одржаће се у недељу 18. септембра у Тршићу, а овогодишњи беседник је професор доктор Јовану Делићу, дописни члан Српске академије наука и уметности.

недеља, 21. септембар 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом