Читај ми!

Здравље простате: Бесплатно тестирање за све мушкарце старије од 50 година

Рак простате трећи је најчешћи малигни тумор код мушкараца у Србији, након рака плућа и дебелог црева. Не даје никакве симптоме док се не прошири и зато је превентива, односно тестирање од кључног значаја.

Сви мушкарци старији од 50 година, без упута и само уз личну карту, у наредне две недеље, могу да у улици Николаја Краснова број 13, у Београду, радним данима од 8 до 18 сати, а суботом од 8 до 14 сати, обаве превентивни преглед простате.

Акција је наставак дугогодишње кампање, а тумор маркер који се тестира је маркер који омогућава да се карцином простате дијагностикује у почетној фази, и да се пацијентима, који су некада били кандидати за дуготрајно и неизвесно лечење, понуде терапијске опције за њихово излечење.

„Врло је битно да та пета деценија, крај пете деценије, почетак шесте деценије, и генетске предиспозиције, натерају пацијента да дођу благовремено и да одраде анализу. Велика је ствар, верујте, није ово уобичајена акција нигде у свету... Да ви без икакве накнаде омогућите људима да одреде маркер који можда гарантује њихово будуће здравље“, изјавио је за РТС проф. др Зоран Џамић, директор Клинике за урологију.

Тестирање се обавља из два милилитра крви. Пацијенти истог дана добијају резултате. Уколико се деси да вредности пређу одговарајуће параметре, пацијенти се најпре јављају лекарима опште медицине који их упућују код специјалисте, уролога.

„Креће лечење, или, ја се надам, у 99 одсто случајева, да ће бити само препорука да се једном годишње ради та анализа“, додаје проф. Џамић и истиче да нема посебног сета симптома који упућују на канцер простате.

„Треба обратити пажњу на квалитет мокрења, и ако дође до појаве учесталог мокрења, израженог ноћног мокрења, поремећаја квалитета самог млаза, императивних нагона за мокрењем, појава немогућности задржавања урина, или промена боје урина, ту смо ми да то изведемо до краја, и да дијагностикујемо шта је потребно”, каже саговорник РТС-а.

Уколико се открије на време, рак простате који је у основној фази, је излечив. Хирургија као златни стандард даје апсолутно излечење.

„Код пацијената који имају узнапредовалу болест, последњих година смо у поседу низа терапијских опција, иновативних терапија које су слику лечења карцинома простате у републици Србији довели на висок ниво”, рекао је др Џамић, и истакао да са великим поносом може да каже да се референтни светски центри не разликују у лечењу својих пацијената у односу на лечење у нашој земљи.

четвртак, 19. јун 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом