уторак, 29.11.2011, 12:04 -> 17:35
Свемирска станица као снек бар
Холандски астронаут Андре Кејперс имаће посебне погодности током петомесечног боравка на Међународној свемирској станици - на располагању ће му бити и 10 килограма његовог омиљеног качкаваља.
На молбу холандског научника и астронаута Андреа Кејперса у орбиту око Земље је послато пет килограма његовог омиљеног качкаваља, објавио је британски сајт Диџитал спај.
Андре Кејперс (53), физичар, замолио је произвођаче сира "Old Amsterdam" да му за петомесечну мисију на Међународној свемирској станици пошаљу неколико узорака.
„Андре је велики љубитељ нашег сира и замолио је у писму да са свемирским ауторитетима уредимо да му пошаљемо мало његовог омиљеног", саопштила је агенцији АФП Хенријета Вестленд, представница произвођача сира.
„После многих имејлова агенцији НАСА и Европској свемирској агенцији, договорено је да му се пошаље око 10 килограма", каже фирма.
Представник је додао да је качкаваљ, специјално исечен и запакован, послат прво у Хјустон, па у Казахстан, а затим на Међународну свемирску станицу теретном ракетом која је крајем октобра лансирана из Бајконура.
Још пет килограма качкаваља биће лансирано јануара идуће године.
Кејперс, који 21. децембра ракетом „Сојуз" креће са још два астронаута ка МКС, први пут је летео у свемир 2009. године, као члан мисије „Делта" и извео 21 научни експеримент. Најпознатији је сађење биљака у бестежинском стању.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар