Из Париза с љубављу, Роденов „Мислилац“ путује у Абу Даби

Благо погнуте главе, браде ослоњене на једну руку, намрштених обрва и стиснутих усана – „Мислилац“ – вероватно једна од најпознатијих скулптура свих времена, провешће годину дана у новам дому, у „Лувру Абу Даби“.

Бронзана скулптура Мислиоца, коју ће Музеј „Роден“ у Паризу позајмити на годину дана „Лувру Абу Даби“, једна је од оригиналних одливака које је направио Огист Роден, негде између 1881. и 1882. године.

„Сама скулптура је величанствена и изузетно моћна“, сматра Сураја Нујаим, кустоскиња задужена за колекције у Музеју у главном граду Уједињених Арапских Емирата. „Роден је један од најпознатијих и најистакнутијих уметника, тако да смо заиста морали да га имамо у Лувру у Абу Дабију“, истиче Сураја.

Роден је извршио револуцију у скулптури коришћењем слободе форме која је до тада била непозната. Умео је да изваја и реалистичне скулптуре, попут Мислиоца, али и да представи сензуалност која је шокирала савременике. Трудио се да његове фигуре изражавају емоцију свим деловима тела.

Музеј „Лувр у Абу Дабију“ поседује већ неколико Роденових дела, што позајмљених, што као део сталне колекције.

Власти у Абу Дабију никада нису објавиле колико је коштала изградња Музеја, али је познато да је Французима плаћено 525 милиона долара само за право коришћења имена „Лувр“ у наредних 30 година и шест месеци, и још 750 милиона долара за ангажовање особља које ће бринути о 300 позајмљених уметничких дела.

Колекција коју поседује „Лувр Абу Даби“ укључује и неке археолошке раритете, попут једног од најстаријих пронађених Курана који потиче из око 900. године, као и модернистичких дела Пола Гогена и Пабла Пикаса.

Мислилац који је првобитно био замишљен као песник који гледа на Врата пакла, требало је да буде део веће композиције урађене по мотивима из Дантеовог дела. У међувремену Роден је скулптуру изложио самостално на Париском салону 1904. године и у кратком времену она је почела да добија култни статус који ужива данас.

У свету постоји још двадесетак оригиналних одливака Мислиоца, укључујући и ону која стоји у башти Музеја „Роден“ у Паризу.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом