Саудијска Арабија се отворила за туристе - али морају да поштују „кодекс пристојности“

Саудијски престолонаследник Мухамед бин Салман хоће да земљу учини мање зависном од нафте. Решење види у отварању земље за туризам. Tуристи сада могу да добију визу, али морају да поштују кодекс понашања.

Када се говори о земљама затвореним за остатак света, обично већини на памет падне Северна Кореја. Притом је Саудијска Арабија на исти начин затворена за посетиоце из иностранства. Држављанима већине земаља саудијско краљевство је досад било затворено. Изузетак су пословни људи и ходочасници у Меку и Медину.

Од петка увече је све другачије: грађани 49 земаља могу затражити регуларну туристичку визу електронским путем.

„Отварање Саудијске Арабије за међународне туристе је историјски тренутак за нашу земљу“, истакао је у петак на свечаности представљања програма директор туристичког посланства Саудијске Арабије, Ахмед ал Чатиб.

Посетиоци ће у пустињском краљевству моћи да остану до 90 дана. До 2030. године број туриста би требало да достигне ниво од 100 милиона.

Иза овог циља се крије намера краљевине, пре свега престолонаследника Мухамеда бин Салмана, да се земља полако изведе из потпуне зависности од експлоатације нафте. Све је то део пројекта под називом „Визија 2030“.

Мека и Медина и даље табу

Поставља се питање да ли постоји тако велики број заинтересованих туриста који би желели да посете ову земљу која ни овим потезом не мења своје средњовековне обичаје. Жене, додуше, неће бити присиљене да носе хиџаб, дуге тунике или мараме, као Саудијке, али је „непристојно“ одевање и даље забрањено.

Саудијци су објавили „кодекс пристојности“ у којем између осталог стоји да жене не смеју да се у јавности појављују голих рамена и колена, не смеју да носе припијене мајице и панталоне.

Забрањено је показивати наклоност у јавности, гурати се, а и алкохол је и даље забрањен. Предвиђене су и казне од 12 до 1500 евра.

Можда најнеразумљивија одлука се међутим, односи на чињеницу да ће онима који нису муслиманске вероисповести, свети градови Мека и Медина и даље бити забрањени .

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом