Истраживања показала: Срби поштенији од Хрвата

На глобалној листи поштења, на основу истраживања спроведеног у 40 земаља света, на првом месту су Швајцарци, а Срби на 11.

Људи ће власнику пре вратити новчаник ако се у њему налази новац, али само ако га има много. То је закључак студије објављене у часопису Сајенс, „Поштење грађана широм света“.

Истраживачи су у 355 градова у 40 земаља „оставили“ 17.000 новчаника са или без новца. Резултати су показали да ће 40 одсто људи власнику вратити празан новчаник у коме се налазе само документа, а 51 одсто ако у новчанику има и новца. Ако је у новчанику износ новца већи од 100 долара (прерачунато у локалну валуту), то је већа вероватноћа да ће новчаник бити враћен власнику.

У сваком новчанику се налазио и списак намирница за куповину, три подсетнице, а у некима и кључ.

„Резултати говоре да људи ипак брину о добробити других и да имају одбојност према томе да их доживљавају као лопове“, тумачи резултате истраживања Ален Кон са Универзитета у Мичигену.

Кристијан Зенд са Универзитета у Цириху наводи да је кључни доказ за то податак да што је било више новца у новчанику, то су људи имали јачи осећај кривице.

Научници су сачинили и глоблану табелу поштења. На првом месту, као најпоштенији, нашли су се Швајцарци. Они су власницима вратили чак, 74 одсто празних новчаника и 79 одсто са новцем.

На дну листе нашла се Кина. Ту је враћено само седам одсто празних и 22 одсто пуних новчаника. Срби су на тој листи на 11. месту, а Хрвати на 13. Мада, у Хрватској је већи проценат оних који су вратили пун новчаник него у Србији.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. фебруар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом