АП објавио листу најчитанијих лажних вести протекле недеље

Најпопуларније лажне вести протекле недеље често су дељене на друштвеним мрежама. Ниједна од објављених прича није била истинита, а америчка новинска агенција АП је приказала и стварне чињенице за сваку од пет изабраних вести.

Бројни сајтови пренели су вест једног сатиричног сајта од 28. априла да је музичар и конзервативни политички активиста Тед Нуџент убијен у лову након што је 19. априла посетио Белу кућу. Нуџент је подвалу назвао „прљавом лажи“ и рекао да је његова породица била „прилично пометена“ због тога.

Неколико сајтова јавило је да се амерички председник Доналд Трамп молио заједно с припадницима хришћанске верске заједнице Јеховини сведоци пошто је руски Врховни суд крајем априла забранио њихово деловање у Русији и означио их као екстремистичку организацију.

Амерички Стејт департмент јесте осудио одлуку руског суда, али се Трамп и потпредседник САД Мајк Пенс нису молили с Јеховиним сведоцима и тешили њихове припаднике, што су објавили неки сајтови.

Бројни сајтови пренели су и низ лажних вести да је Трамп потписао указ којим је укинуо визе за улазак у САД грађанима неколико земаља, међу којима су Етиопија, Литванија и Филипини.

Те вести разликовале су само по земљи за коју су наводно укинуте визе, а ниједна од наведених држава није међу 38 земаља на листи Стејт департмента, чији држављани могу да уђу у САД без виза. Ове вести демантовале су америчке амбасаде у појединим од наведених држава.

На друштвеним мрежама је често дељена вест да је бомбаш са Бостонског маратона Џохар Царнајев тешко повређен у затвору и да можда више неће моћи да хода или говори. Затворски званичници саопштили су да нема доказа да су истинити наводи да је Царнајев пронађен у ћелији у Масачусетсу, у локви крви и с кором банане у близини.

Царнајев се заправо налази у затвору у америчкој савезној држави Колорадо, пошто се жалио на пресуду за напад 2013. године.

АП је на листу уврстио и бројне нетачне вести о снимању наредног филма серијала Ратови звезда на одређеној локацији, у којима су помињани амерички градови Вичита и Вирџинија Бич, канадски град Бери и други. Истина је да је снимање јединог филма тог серијала који је тренутно у продукцији почело у јануару у близини Лондона.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 09. мај 2026.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом