субота, 15.10.2016, 19:45 -> 20:39
Извор: Бета, АП
Шпанија, откривене пећинске гравуре старе око 14.500 година
Више од 50 пећинских гравура, за које се верује да датирају од пре око 14.500 година, откривено је у граду Лекеитио, на северу Шпаније.
Регионални званичник Унаи Рементерија обелоданио је откриће на конференцији за новинаре, рекавши да гравуре представљају „благо човечанства“ и да су „изузетног техничног квалитета и видљивости“.
Рементерија је рекао да су, према оцени стручњака, откривене гравуре „најспектакуларније“ међу до сада пронађеним на Пиринејском полуострву.
Међу фигурама које су уклесане у камену подлогу су коњи, бизон, козе и, први пут, најмање два лава.
У суседном региону Кантабрија налази се преисторијска пећина Алтамира, у чијој је главној просторији црном и црвеном бојом насликано је више од 20 бизона. Организација УН за образовање, науку и културу (УНЕСКО) уврстила је 1985. године Алтамиру у листу светске баштине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар