Читај ми!

Кремљ прави „руску Википедију“

Русија планира да направи своју „Википедију“ како би осигурала да њени грађани имају приступ „детаљнијим и поузданијим“ информацијама о њиховој земљи, саопштили су из председничке библиотеке.

Википедија, онлајн енциклопедија коју су саставили интернет корисници широм света, има странице посвећене скоро сваком региону и великом граду у руских 11 зона, али из библиотеке Кремља кажу да то није довољно.

„Детаљна анализа показала је да ове странице нису способне да понуде довољно информација о регионима и земљи на детаљан начин“, гласи у саопштењу које је пренела агенција РИА Новости.

„Стварање алтернативне Википедије је почело“, додаје се у саопштењу. Још није познато да ли ће нови пројекат, кад буде завршен, утицати на приступ Википедије у Русији.

Руски председник Владимир Путин раније је већ окарактерисао интернет као „специјални пројекат ЦИА“. 

То је један од разлога због ког од августа руски блогери са 3.000 пратилаца морају да се регистују у регулаторној агенцији за масовне медије.

Такође, од фебруара су неки од сајтова критичара Кремља блокирани и без судске одлуке.

У саопштењу председничке библиотеке наводи се да ће у прикупљању података за „руску“ Википедију бити коришћено 50.000 књига и архивирана документа из 27 библиотека широм земље.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 22. децембар 2025.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом