Читај ми!

Пронађен највећи „четворокрилни“ диносаурус

Фосил нове врсте диносауруса са четири крила и изузетно дугачким перјем откривен близу Љаонинга у Кини. Како су саопштили научници, диносаурус је био предатор и живео у периоду креде.

Нова врста названа је Changyuraptor yangi, а фосил је откривен захваљујући заједничким напорима тимова са кинеског Универзитета „Бохај“ и америчког Природњачког музеја у Лос Анђелесу.

Перје на задњим крилима и репу било је изузетно дугачко, чак 30 центиметара, што је омогућавало да, када се попне на одређену висину, може да једри дуго времена и тражи свој плен.

Осим тога, дугачко перје омогућавало је и лакше успоравање и безбедније слетање, наводи се у часопису Nature Communications.

Од врха кљуна до краја репних пера, овај примерак дугачак је 132 центиментра, што га чини већим од најкрупнијих примерака данашњих орлова и албатроса.

Нова врста диносауруса такође даје велики увид у порекло и развој животиња са способношћу летења.

Палеонтолози су некада сматрали да су четворокрилни „једраши“ прелазни корак ка двокрилним животињама.

Међутим, нова истраживања показују да су ови микрорапторини, у ствари, били еволуционарна слепа улица. Способност летења вероватно се неколико пута развијала код различитих врста, али се само код једне успешно развила.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. јануар 2026.
3° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом