Читај ми!

Откривен сир стар 3.500 година!

Сир из 1615. године пре нове ере, откривен је на вратовима и грудима мумија у древној гробници на северозападу Кине. Будући да се млечни производи брзо разграђују и да нису баш познати по својој дуговечности, ово је значајан проналазак који ће oтворити нове видике научницима.

Научници су пронашли најстарији сир на свету. Овај омиљени млечни производ из 1615. године пре нове ере, откривен је на вратовима и грудима мумија, пише британски Телеграф.

У древној кинеској гробници археолози су открили савршено очуване мумије, чије су груди „испрскане“ 3.500 година старим сиром.

Будући да се млечни производи брзо разграђују и да нису баш познати по својој дуговечности, ово је значајан проналазак који ће oтворити нове видике научницима. Међутим десило се да су услови на гробљу „Мале реке“ број 5 на северозападу Кине - локалитету где су мумије прекривене сиром пронађене - били савршени за очување овог млечног производа.

Шведски археолози су 1930-их година у негостољубивој пустињи Такламакан, једној од највећих на свету пронашли остатке млечног производа, који је важио за најстарији.

Мистериозни људи из бронзаног доба сахранили су десетину својих преминулих на врху велике снежне дине, недалеко од онога што је данас празно речно корито, у нечему што изгледа као велики дрвени чамац. Бродови су тако тесно били упаковани у крављу кожу, што је створило „ефекат вакума“.

Комбинација сувог пустињског ваздуха и сланог тла спречила је распадање у невероватној мери.

Сир из кинеске гробнице, међутим није значајан само по својој старости. Откриће је довело до сазнања о древној технологији за његову производњу.

Анализе су показале да је сир направљен од мешавине бактерија и квасца, попут данашњег крављег белог сира и био је без лактозе.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. септембар 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом