Читај ми!

Голден гејт, 75-годишњак

Један од најпознатијих мостова на свету, Голден гејт у Сан Франциску, напунио је 75 година. Грађен је четири године, а по завршетку, био је најдужи висећи мост на свету.

Чувени Голден гејт мост у Сан Франциску, који је некада био највећи висећи мост на свету, напунио је 75 година, а годишњица је обележена туристичким обиласцима, изложбеним поставкама, филмским пројекцијама и концертима, као и великим ватрометом.

Када је мост изграђен 1937. године, његова, за то доба, необична конструкција изазвала је опречна мишљења архитеката и војних стручњака, који су сматрали да није адекватан за Пацифички океан, на којем је лежао.

Офарбан је у јаркоцрвену боју да би га бродови лакше приметили.

Током изградње моста 11 радника је погинуло, а његова цена се, прерачуната у данашње доларе, процењује на око 1,2 милијарде.

Изградња моста започела је 1933, да би била довршена четири године касније када су се њим прошетале хиљаде људи.

Занимљиво је да oнима чије мајке нису успеле да стигну до породилишта у граду, већ су се породиле у колима док су прелазила мост, у документима под местом рођења пише Голден гејт.

За 75 година постојања моста око 1.400 људи је са њега скочило извршивши самоубиство, а власти сада припремају постављање мреже која би убудуће спасавала потенцијалне самоубице.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 14. новембар 2025.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом