петак, 11.05.2012, 09:51 -> 12:34
„Гуглов“ ауто-робот добија дозволу
Америчка држава Невада прва је одобрила коришћење „Гугловог“ ауто-робота у којем човек може да буде само путник. Интернет гигант успео је да направи ауто који се помоћу сензора и система за навигацију сам креће.
Интернет гигант „Гугл" интензивно експериментише са аутомобилом у којем возач, ако то жели, може да буде само пасивни посматрач, а америчка савезна држава Невада прва је која је одобрила његово коришћење на путевима.
„Гуглов" ауто-робот саграђен је на основу „Тојотиног" хибридног бензинско-електричног модела „пријус". Аутомобили-роботи без возача за корак су ближи легалној употреби у Америци пошто је Невада прва дозволила њихов излазак на улице, а следећа би могла да буде Флорида.
Технологија је слична оној која се већ одавно користи у авионима. У аутомобилу, као и у авиону, човек може у сваком тренутку тренутно да преузме контролу. А до тада, аутомобилом управљају ласери, сензори и систем за сателитску навигацију.
„Такво возило користи камере за регистровање семафора и препрека, док на крову има такозвани скенирајући ласер", објаснио је инжењер компаније „Гугл" Себастијан Турн.
За сада, прописи и даље захтевају присуство возача и сувозача, али ће се и то, вероватно, променити.
„Ако хоћете да возите, односно да губите време у саобраћају, слободно изволите", закључује Турн.
На основу програма одобреног у Невади, „Гугл" сада тражи од тамошњих власти да возаче роботских аутомобила ослободе забране слања СМС порука током вожње. Мало је теже замислити како ће возачи то објаснити полицајцу ако их заустави.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар