Istina o Pustinjskoj lisici

Herojstvo i humanost Ervina Romela bila je izmišljotina nacističke propagande, pokazuju dokumenta nedavno objavljena u Štutgartu.

Izložba u Kući istorije u Štutgartu, dovodi u pitanje pravu prirodu Ervina Romela, najverovatnije najpoznatijeg nemačkog vojnika iz Drugog svetskog rata, poznatog po nadimku Pustinjska lisica, piše britanski list "Daily Mirror".

Dugo godina posle Drugog svetskog rata smatralo se da je Ervin Romel, bio galantan i human, što je bilo mišljenje i pripadnika savezničkih snaga koje su se borili protiv njega.

Izložba "Mit o Romelu" uklanja legendu koja je okruživala generala koji se u severnoj Africi borio sa britanskim "pustinjskim pacovima" i koji je izvršio samoubistvo nakon što je upleten u zaveru oko ubistva nacističkog lidera Adolfa Hitlera.

Portparol Kuće istorije, tvrdi da je priča o Romelu izmišljotina nacističke propagande.

On citira zapis iz dnevnika nacističkog ministra za propagandu Jozefa Gebelsa 1941. godine, u kojem se kaže: "Strogo savetujem da nakon odlučujuće bitke za severnu Afriku, Romel bude uzdignut u neki vid narodnog heroja".

Nemci su, takođe, smatrali da je Romel bio dobar čovek okružen zlom.

Međutim, izloženi dokumenti iz Gestapoa pružaju drugačiju sliku.

U dokumentima je otkriveno da, čak i u momentu kada ga odvode agenti tajne nacističke policije, on govori o svom divljenju prema Hitleru.

"Voleo sam Firera i još ga volim. Nedužan sam i nisam učestvovao u zaveri za njegovo ubistvo. Služio sam domovini najbolje što sam mogao i opet bih to učinio", navodi se u spisima.

Tradicionalna slika o Romelu uzdrmana je i pismima koje je pisao i memorandumom nacističkih lidera koji otkriva da je on bio svesno oruđe stranke.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 08. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом