понедељак, 28.03.2011, 09:17 -> 22:37
štampajBitka za Libiju
Pripreme za odlučujuću bitku u Libiji. Snage Moamera Gadafija i pobunjenici koncentrišu snage oko grada Sirta, gde bi uskoro mogla početi bitka koja će odlučiti ishod sukoba. NATO vazdušnim udarima krči put ustanicima. Gadafijeve trupe zauzele Misuratu.
U dosadašnjim petonedeljnim sukobima ratna sreća prelazi iz jednog u drugi tabor. Od prvih nedelja pobune kada su opozicione snage lišile Gadafija istočnih gradova i naftnih luka, preko kontraofanzive libijske vojske i saterivanja pobunjenika u Bengazi, sada opozicija na krilima zapadne koalicije opet kuca na Gadafijeva vrata.
Snage NATO-a prvi put su bombardovale grad Sirt, rodno mesto libijskog lidera Moamera el Gadafija. Očekuje se da ovaj grad bude uporište najžešćih sukoba potisnute vojske i pobunjenika.
U moru protivrečnih informacija portparol opozicionog Nacionalnog saveta Šamsi Abdul Molah potvrdio je da su opozicione snage ušle i zauzele Sirt, sinoć pre ponoći.
Reporter Al Džazire javlja da su pobunjenici bez napora ušli u nenaoružani grad i da otpora, praktično, nije bilo. "Pucnjava slavlja", kako prenosi Al Džazira, čula se i u Bengaziju, opozicionom uporištu na istoku zemlje.
Ipak, reporter agencije Rojters javlja da je Sirt i dalje pod kontrolom libijske vojske. Obe tvrdnje potkrepljuju, doduše još uvek neportvrđene, informacije na društvenoj mreži Tviter da je rodni grad libijskog lidera još uvek pod čvrstom kontrolom vojske i da se u njemu nalazi najmanje 10.000 pripadnika Gadafijevih snaga.
Takođe, agencija AFP navodi da su jedinice libijske vojske zaustavile napredovanje pobunjenika na nekih 140 kilometara istočno od Sirta.
Bitna činjenica, koja daje stratešku važnost Gadafijevom rodnom gradu, jeste ta da se 80 odsto libijskih naftnih rezervi nalaze u basenu Sirta. Inače, naftne rezerve Libije, procenjene 2007. godine na 41.5 milijardi barela, najveće su od svih afričkih zemalja i na devetom su mestu u svetu
Gadafijeve snage posle artiljerijskog baraža i nedelja iznurivanja branioca zauzele Misuratu. Vojni analitičari višenedeljnu opsadu Misurate i njeno zauzimanje "po svaku cenu" komentarišu kao uvod u podelu zemlje.
Naime, taj grad je jedino pobunjeničko uporište na zapadu, i "trn u oku" Gadafiju. Sa njegovim zauzimanjem, libijski lider bi suvereno vladao zapadom zemlje, dok će kontrolu nad istokom, prema svemu sudeći, zadržati opozicija.
U gradu Sebi, udaljenoj 750 kilometara južno od Tripolija, u vazdušnim udarima zapadne koalicije poginulo je nekoliko osoba, javlja libijska državna agencija Jana.
"Krstaško i kolonijalno bombardovanje je, nažalost, imalo za cilj naseljene delove grada. U vazdušnom napadu ubijeno je nekoliko ljudi kada su im kuće pogođene projektilima iz vazuha", navodi se u saopštenju agencije Jana.
Dejstvovanje libijske protivvazdušne odbrane čulo se sinoć u Tripoliju, gde je odjeknulo i nekoliko snažnih eksplozija. Očevici su, agenciji Frans pres, rekli da su meta vazdušnih napada bili put do aerodroma, oko 10 kilometara od centra Tripolija i sektor Ain Zara, oko 14 kilometara od centra grada.
Od početka koalicione operacije "Odisejeve zore" pozicije zaraćenih snaga poptuno su se preokrenule. U poslednja dva dana pobunjenici su, podržani žestokim vazdušnim udarima zapadnih zemalja, zauzeli Adždabiju i naftne luke Bregu i Ras Lanuf.
"Nastavljamo dalje prema drugim gradovima na zapadu. Ubili smo izdajnike, a neki su pobegli. Njihova tela su na ulazima u gradove Bregu i Adždabiju. Dobili su što su zaslužili", rekao je jedan pripadnik snaga pobunjenika.
Rasmusen: Preuzimanje komande u skladu sa rezolucijom UN
Dogovor zvaničnika NATO-a o preuzimanju potpune komande nad vojnim opeacijama u Libiji od koalicije predvođene Sjedinjenim Državama odmah stupa na snagu, najavio je prvi čovek zapadne vojne alijanse.
Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen ocenio da je preuzimanje celokupne vojne operacije u Libiji u skladu sa rezolucijom SB UN.
"Cilj nam je da zaštitimo civile od pretnje napada snaga Gadafijevog režima", istakao je Rasmusen.
O situaciji u Libiji biće reči na večerašnjoj otvorenoj sednici Saveta bezbednosti kada će predsedavajući izvestiti o stanju u toj zemlji. Libijska vlada ranije je uputila apel da se obustave raketni udari.
Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov istakao je da se napadi na Gadafijeve snage ne mogu opravdati rezolucijom 1973 Saveta bezbednosti UN.
"Stanovište Rusije je da udari koalicionih snaga na trupe libijske vojske nemaju mandat i opravdanje u rezoluciji 1973 Saveta bezbednosti UN", rekao je Lavrov za agenciju Rojters.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 173
Пошаљи коментар