Читај ми!

IZ ČASA U ČAS

Izrael napao sirijsku vazduhoplovnu bazu; pogođen brod u Ormuzu, Erdogan pozvao Trampa da nastavi razgovore

Britanska služba za pomorske trgovinske operacije saopštila je da je dobila informaciju da je brod pogođen projektilom dok je plovio iz Ormuskog moreuza. Nakon napada, poskupela je nafta tipa brent. U međuvremenu, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan pozvao je američkog predsednika Donalda Trampa da nastavi razgovore sa Iranom kako bi se smanjile tenzije između dve zemlje.

Израел напао сиријску ваздухопловну базу; погођен брод у Ормузу, Ердоган позвао Трампа да настави разговоре Израел напао сиријску ваздухопловну базу; погођен брод у Ормузу, Ердоган позвао Трампа да настави разговоре

Iran i Oman postigli su dogovor o trasi za tranzit brodova kroz Ormuski moreuz, saopštio je Teheran.

Prema dosadašnjim informacijama, brodovi bi u moreuz ulazili rutom bližom Iranu, a izlazili uz obalu Omana. Detalji dogovora trebalo bi da budu usaglašeni u zajedničkom saopštenju.

Predsednik SAD Donald Tramp poručio je da Iran “ni na koji način“ ne sme da poseduje nuklearno oružje, navodeći da je to "cilj broj jedan“.

Upozorio je i da će SAD “žestoko bombardovati“ Oman ukoliko im se ta zemlja suprotstavi u vezi sa Ormuskim moreuzom. Tramp je, takođe, rekao da američka vojska i dalje ima velike zalihe oružja, ocenivši da je dosadašnja potrošnja bila “kikiriki“.

Njegove izjave usledile su u trenutku isticanja dvomesečnog roka za primenu Memoranduma o razumevanju SAD i Irana, usmerenog na okončanje rata.

Iranski zvaničnik je, u međuvremenu, upozorio da će Teheran u narednih nekoliko nedelja eskalirati sukob ukoliko Vašington ne ispuni uslove privremenog mirovnog sporazuma, uključujući mogućnost vojnog napada radi probijanja američke pomorske blokade.

Hamas je saopštio da prihvata plan za drugu fazu Trampovog plana za Gazu i pozvao posrednike da primoraju Izrael da ispuni obaveze iz prve faze primirja.

Taj proiranski pokret ističe da je Izrael nastavio vojne operacije i produbio humanitarnu krizu, dok je sam Hamas, kako navodi, ispunio svoje obaveze.

Posle razgovora Trampovog izaslanika Džareda Kušnera, koji je predvodio delegaciju Odbora za mir, i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, dogovoreno je formiranje dve radne grupe za Gazu.

Kako navodi kancelarija izraelskog premijera, jedna će se baviti razoružanjem i demilitarizacijom te palestinske enklave, dok će druga raditi na pitanjima sanitarne infrastrukture, čiste vode i javnog zdravlja.

Prema dogovoru, izraelske snage ne bi se u potpunosti povukle iz Gaze dok Hamas ne bude razoružan, uključujući uklanjanje lakog i teškog naoružanja i tunela. 

среда, 19. август 2026.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом