Заменик министра спољних послова Ирана и шеф техничког преговарачког тима Казем Гарибабади објавио је успешан завршетак техничких разговора САД и Ирана и финализацију аранжмана за следећу фазу преговора на високом нивоу.
Говорећи након завршетка разговора у понедељак, Гарибабади је изјавио да је након састанка одбора на високом нивоу о спровођењу Меморандума о разумевању уследила детаљна техничка дискусија.
"На основу постигнутих договора, предстојећи преговори ће се одвијати под надзором високог одбора, уз учешће председника Меџлиса, министра спољних послова Исламске Републике Иран, потпредседника Сједињених Држава и премијера Пакистана и Катара", рекао је Гарибабади.
Додао је да су основане четири специјализоване радне групе – за укидање санкција, нуклеарна питања, реконструкцију и економски развој и за праћење и спровођење.
"Стране су се, такође, сложиле да успоставе посебну контакт тачку међу државама чланицама меморандума о разумевању како би се осигурао безбедан пролаз комерцијалних бродова кроз стратешки важни Ормуски мореуз", додао је.
Шефови техничких делегација из четири земље надгледаће рад ових група и јединица, пружати смернице и директно извештавати високом одбору.
Гарибабади је даље истакао конкретне економске добитке постигнуте током техничке фазе.
Напоменуо је да су "упорни напори Ирана довели до издавања опште дозволе од стране америчке стране за продају иранске сирове нафте, петрохемијских производа, нафтних деривата и свих повезаних услуга".
"Штавише, договорено је да потписани споразуми о ослобађању 12 милијарди долара блокиране иранске имовине, у две рате од по шест милијарди долара, одмах пређу у фазу имплементације", поручио је Гарибабади.
Коментари