Читај ми!

Vojna parada povodom Dana pada Bastilje

Tradicionalna vojna parada povodom Dana pada Bastilje, koja se svake godine održava 14. jula, ponovo na Jelisejskim poljima, nakon što je prošle godine bila premeštena na aveniju Fo zbog priprema za Olimpijske i Paraolimpijske igre u Parizu 2024. Padom Bastilje, koja je bila simbol moniarhije, 1789. godine ubrzo je ukinuta zajedno sa feudalizmom. Istovremeno, bio je to početak perioda nacionalnog buđenja naroda u Evropi.

U defileu učestvuje ukupno 5.618 vojnika, među kojima su kadeti velikih vojnih škola, kao i pripadnici kopnene vojske, mornarice, vazduhoplovstva i žandarmerije.

Pored njih, u svečanosti učestvuju i pripadnici zatvorske uprave, carine i vatrogasnih jedinica, koji će takođe biti odlikovani.

Poseban značaj ove godine pridaje se Indoneziji, koja je počasni gost svečanosti povodom 75 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Francuskom, saopštilo je Ministarstvo oružanih snaga Francuske.

Nacionalno buđenje naroda Evrope i simbol demokratije

Francuska buržoaska revolucija počela je na današnji dan, 14. jula 1789. godine u Parizu, kada je narod zauzeo zloglasni zatvor Bastilju, simbol monarhije, koja je ubrzo ukinuta zajedno sa feudalizmom. Istovremeno, bio je to početak perioda nacionalnog buđenja naroda u Evropi.

Događaji u drugoj polovini 18.veka istorijski, tehnološki i društveno su oblikovali današnji svetski poredak. U Engleskoj je počela prva industrijska revolucija, u Sjedinjenim Američkim Državama vodio se građanski rat, a u Francuskoj je izvedena buržoaska revolucija. Međusobno su povezani, jer je francuski kralj Luj XVI novčano pomagao američke države u borbi za oslobođenje od Velike Britanije, i uz svoje ratove, ispraznio je državnu kasu i 1788. godine proglašen je bankrot.

Francuska je tada bila feudalno-apsolutistička država, uglavnom poljoprivredna, sa oko 25 miliona stanovnika i društvom podeljenom u tri staleža – privilegovano sveštenstvo i plemstvo, dok su buržoazija, građanstvo i seljaštvo, kao treći stalež, bili najveći protivnici režima.

Zbog toga je ministar finansija Žak Neker, zatražio od kralja saziv državnih staleža kako bi i treći stalež dobio isti broj poslanika. Kralj Luj XVI je prihvatio predlog 1789. godine i objavio način izbora predstavnika, što se prvi put dogodilo posle 175 godina. Međutim, pod snažnim uticajem konzervativnog plemstva, kralj je odustao od prvobitne odluke, smenio ministra Nekera i preuzeo na sebe rekonstrukciju vlade.

Nezadovoljni Parižani su 14. jula 1789. krenuli u pohod ka zatvoru Bastilja, koji je bio simbol omraženog režima. Ubili su upravnika i nekoliko stražara i oslobodili zatvorenike.

Ubrzo su doneta dva akta: ukinut je feudalizam i usvojena Deklaracija o pravima čoveka i građanina, u kojoj se ističe da se ljudi rađaju i ostaju slobodni i jednaki u pravima.

Pripremao se Ustav, doneto je više od 3.000 zakona, a osnovane su prve političke partije. Posle burnih revolucionarnih previranja i uspostavljanja Prve Republike 1792,  kralj Luj XVI pogubljen je na giljotini januara 1793. godine, a njegova supruga Marija Antoaneta devet meseci kasnije.

Tada je simbolično raskid sa starom monarhijom na čelu sa kraljevima i promocija moderne republikanske ideje predstavljen u liku Marijane, koja od šezdesetih godina menja lice u najpozntije Francuskinje, po izboru gradonačelnika.

U svetu je ovaj dan i dalje simbol demokratije, slobode, jednakosti i bratstva među ljudima, borbe za ljudska prava posebno u uslovima ratnih sukoba i migracija stanovništva.

среда, 16. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом