уторак, 20.05.2025, 12:12 -> 18:43
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић
Resetovanje odnosa EU i Britanije, koje su najvažnije odluke samita u Londonu
Evropska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo odlučili su da resetuju odnose pet godina posle Bregzita. Na mini-samitu u Londonu najavljeno je delimično približavanje na poljima odbrane, poljoprivrede i energetike. Od Bregzita, britanski izvoz u Evropu pao je za petinu. Premijer Starmer najavljuje niže cene i nova ulaganja. Opozicija i deo analitičara optužuju ga za "predaju Briselu“.
Da li je bregzit poništen i da li se Britanija vraća u naručje Evropske unije, pitanja su na koja odgovor pokušavaju da pronađu svi – od običnih građana do analitičara u Londonu.
"Ovaj sporazum je dvostruka pobeda. Ostvaruje ono za šta su građani glasali prošle godine. Pruža nam upliv u tržište Evropske unije bez presedana, bolji nego što ostvaruje ijedna zemlja van Evropske unije i Evropske asocijacije slobodne trgovine. Pritom ne prelazimo crvene linije našeg programa i ne pristupamo ni jedinstvenom evropskom tržištu, ni carinskoj uniji, i ne uspostavljamo ponovo slobodu kretanja", rekao je britanski premijer ser Kir Starmer.
Osim ako ste učesnik programa Erazmus plus, koji mladim Britancima odškrinjuje vrata radu u Evropskoj uniji.
"To će omogućiti mladima da na par godina ponovo zamene zemlju u kojoj žive i rade i izgrade doživotna prijateljstva", kaže Ursula fon der Lajen.
Britanci će ovoga leta izbeći pasošku kontrolu na granici sa Evropskom unijom. Vlada tvrdi da je uklonila birokratske barijere zbog kojih britansko voće i povrće trune po kamionima u Doveru.
"Ujedinjeno Kraljevstvo će poštovati pravila Evropske unije uz ograničeno učešće u njihovom kreiranju. Zauzvrat dobijamo slobodan protok poljoprivrednih proizvoda", naveo je direktor Projekta trgovinske politike Ujedinjenog Kraljevstva Dejvid Henig.
Najveći dobitnik ovog sporazuma je Francuska, čiji ribari dobijaju pristup britanskim teritorijalnim vodama u narednih dvanaest godina i to samo godinu dana pre nego što je dogovor Borisa Džonsona sa Briselom trebalo da ostvari ribarski san – godišnje pregovore sa Evropskom unijom o uvek spornim kvotama za ribarenje. Škotski ribari su ogorčeni.
"Ne znam nijednu zemlju na svetu koja je u veći sluga ribarstvu Evropske unije nego što je to sada Ujedinjeno Kraljevstvo", kaže direktorka Federacije škotskih ribara Elspet Mekdonald.
Sporazum o bezbednosnom i odbrambenom partnerstvu
Pompezno najavljeni Sporazum o bezbednosnom i odbrambenom partnerstvu suštinski donosi samo redovnije sastanke ministara odbrane i otvara vrata evropskom zajmu za razvoj oružanih snaga, teškom oko sto pedeset milijardi funti.
"Deset godina smo posvetili ovome, a on nas vraća na početnu tačku. Mi smo ionako najveća vojna sila u Evropi. Mi smo ti koji predvode borbu za Ukrajinu na primer. U tome je naša prednost i ne traba da pravimo ustupke. To je zaista šokantno", navela je liderka Konzervativne stranke Kemi Bejdenok.
A u Dauning stritu prijem za evropske industrijalce, koji najavljuju oko pola milijarde investicija u Britaniji u kratkom roku. Premijer očekuje osamnaest puta više ulaganja u narednih petnaest godina. Zauzvrat britanske energetske kompanije dobijaju veći pristup evropskom tržištu.
"Od sada će se Evropska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo sastajati svake godine. Vidimo se sledeće nedelje u Briselu", kaže predsednik Evropskog sveta Antonio Kosta.
Dogovor sa Evropskom unijom nije po volji ni evrofila, ni evrofoba, a premijeru Starmeru, kome popularnost svakog dana pada, potrebna je podrška bar jedne strane.
Коментари