Читај ми!

Pompezno najavljeni trgovinski sporazum SAD i Britanije – nedorečen i neizvestan

Sporazum o delimičnom umanjenju carina između Sjedinjenih Država i Velike Britanije pompezno je najavljen na Dan pobede. Međutim, njegov sadržaj nije jasan, ističu analitičari, te nije izvesno da li će ova dobra vest za britansku ekonomiju biti kratkog daha.

Sjedinjene Američke Države su, posle Evropske unije, najveći trgovinski partner Londona. U 2023. godini britanski izvoz na to tržište iznosio je 179 milijardi funti.

Osmog maja britanski premijer Kir Starmer nije proslavljao samo osamdesetu godišnjicu pobede nad fašizmom u Evropi. Na političku trpezu izneo je pravu poslasticu – sporazum sa Sjedinjenim Državama o delimičnom ukidanju carina na britansku robu.

U telefonskom razgovoru sa Ovalnim kabinetom, koji su američki mediji prenosili uživo, britanski premijer, ser Kir Starmer, podsetio je da nema bližih zemalja od Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva kada je reč o odbrani, bezbednosti i obaveštajnom radu.

"Sada osvajamo novu teritoriju, jer u naše bliske odnose uključujemo trgovinu i privredu. Kao što ste rekli, gospodine predsedniče, gradimo na temelju poštenih i recipročnih odnosa", istakao je Starmer.

Analitičari u Londonu, međutim, ističu da dogovor ne deluje recipročno i da je povoljniji za Amerikance.

Ipak, britanski aluminijum i čelik izuzeti su od carina, dok su za poljoprivrednike dogovorene određene olakšice. Izbegnut je i uvoz američkog mesa punjenog hlorom, od kojeg je strepeo prosečan Britanac.

Premijer ser Kir Starmer požurio je među radnike u proizvodnim pogonima automobilske industrije da objasni da će, zbog tog sporazuma, američke carine biti smanjene sa 27,5 odsto na 10 odsto za 100.000 vozila godišnje.

"To je ogromno i važno umanjenje", ocenio je on.

Proizvođači automobila u zapadnom Midlandsu – "britanskom Kragujevcu" – reaguju oprezno.

Britanija je prošle godine u Sjedinjene Države izvezla 102.000 automobila. Sporazum sprečava da taj izvoz nastavi da raste. Kompanija Jaguar Lend rover, koja je odgovorna za četvrtinu tog izvoza, obustavila je proizvodnju i pre potpisivanja sporazuma.

Sa druge strane, London je pristao da svoje carine na američke proizvode smanji sa 5,1 na 1,8 odsto.

Sudbina britanskih farmaceutskih proizvoda uopšte se ne pominje.

Reakcije – oprezne

"Morali bismo da budemo oprezni, jer nismo videli detalje sporazuma, a i Tramp ima običaj da poništi sporazume koje drugi sklope", upozorava analitičarka Čatam hausa Olivija O’Salivan.

Nisu samo analitičari oprezni.

Prodavac Oliver Hardkort smatra da Tramp nije osoba sa kojom treba sarađivati na osnovu principa i etike, ali da sporazum ekonomski ima smisla.

Penzionerka Džuli Lajl ističe da je premijer izdao građane.

"On nas je izdao. Izneverio je svoja obećanja. Ne verujem nikakvim pregovorima u kojima on učestvuje", kaže ona.

Optimizam na berzama

Ipak, vrednost akcija na berzama u Sitiju, ali i širom Evrope, skočila je za manje od jedan odsto.

Analitičar evropskog tržišta Robert Halver ocenjuje da se „čini da oštra carinska politika omekšava“.

"Čak je i američki predsednik impresioniran načinom na koji su mu svetske berze udarile packe. Njegova popularnost u Americi je na najnižoj tački u poslednjih 70 godina. Nijedan američki predsednik nije bio ovako slab u poslednjih sedam decenija. I zato revidira strogu carinsku politiku. Ako uspemo da sklopimo sporazume do 9. jula, kada suspenzija carina ističe, izvukli smo se – i vrednost akcija će porasti. Već danas osećamo posledice takvih očekivanja", optimističan je analitičar Frankfurtske berze.

Britanski izolacionizam

Suočen sa kritikama zbog rekordnog izdvajanja za odbranu od 2,5 odsto, dok istovremeno smanjuje socijalna davanja, premijer obećava dividende za celo društvo od pokretanja vojne industrije.

"Danas mogu da najavim ugovor vredan 563 miliona funti, o održavanju britanskih borbenih mlaznjaka tipa 'tajfun', koji čine okosnicu vazdušne odbrane i koji su ponosno nadleteli ceremoniju obeležavanja osamdesete godišnjice pobede nad fašizmom u Evropi. Motore svih 130 'tajfuna' održavaće Rols-Rojs", saopštio je premijer na skupu u prestižnom londonskom Kraljevskom koledžu.

Trampov izolacionizam, čini se, širi se i na saveznike, pa čak i na levičare.

Centralna banka Engleske reagovala je sniženjem kamatnih stopa.

"Prema najnovijim podacima za mart, inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu iznosila je 2,6 odsto. To je iznad naše ciljane inflacije od dva posto, ali nešto niže od očekivanog. Zbog tog napretka, možemo da napravimo korak ka manje restriktivnoj monetarnoj politici. Zato smo danas smanjili osnovnu kamatnu stopu za 0,25 odsto – na 4,5 procenata“, istakao je guverner Centralne banke Engleske Endru Bejli.

U prva tri meseca ove godine, privredni rast i produktivnost u Britaniji kretali su se između 0,6 odsto i 0,7 odsto. U ovakvoj klimi globalne ekonomske nesigurnosti, željene investicije izostaju.

Jedino je izvesno da su Kir Starmer i njegova ministarka finansija Rejčel Rivs trenutno najnepopularniji političari u Britaniji.

среда, 14. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом