четвртак, 31.10.2024, 10:00 -> 14:37
Извор: РТС
Donald Tramp ili Kamala Haris – zašto treba više verovati kladioničarima nego istraživačima javnog mnjenja
Pet dana ostalo je do predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama. Desetine miliona Amerikanaca već je iskoristilo pravo da glasa ranije, a pažnja je usmerena na države koje – od izbora do izbora – glasaju različito. Docent Fakulteta političkih nauka Stevan Nedeljković predviđa da će Donald Tramp pobediti na izborima, kao i da je reč o najvećem političkom spektaklu na svetu. Na današnji dan, kladionice daju 63 odsto šanse Donaldu Trampu da će odneti pobedu, a samo 35 odsto Kamali Haris.
Demokrate i republikanaci u tesnoj su trci pet dana do 5. novembra, kada će najveći broj američkih birača glasati.
Predviđanja docenta Fakulteta političkih nauka Stevana Nedeljkovića su da će na izborima za predsednika Sjedinjenih Država pobediti kandidat republikanaca Donald Tramp.
Ipak, istakao je i da postoji 47 odsto šanse da na najvažnijim izborima na svetu pobedi Kamala Haris.
Nedeljković kaže da nije vođen isključivo istraživanjima javnog mnjenja zato što su pogrešila u predviđanjima 2016. i 2020. godine.
"Postoji margina greške do tri odsto, a suštinski, razlika u Pensilvaniji, Mičigenu i Viskonsinu manja je od jedan odsto", naveo je docent FPN-a.
Kaže da postoje i drugi faktori koje treba uračunati, kao što su konkretene društvene grupe u "sving" državama kakva je i Pensilvanija.
"Postoji uvrežena tvrdnja da žene iz predgrađa donose pobedu. Ja mislim da je ove godine nešto drugačije i da će to biti mlađa populacija muškaraca od 18 do 20 godina, u koaliciji sa radničkom klasom, pošto je ona dominantna u Pensilvaniji", istakao je Nedeljković.
Uveren je da će, ko dobije izbore u Pensilvaniji, dobiti i izbore u SAD.
Kladionice ili istraživanja javnog mnjenja
Od 2016. godine, kada je Tramp pobedio Hilari Klinton, smanjeno je poverenje u istraživanja javnog mnjenja, a tačnijim su se ispostavile kvote na kladionicama.
"Do pre desetak dana kladionice su bile oprezne i margina između Trampa i Harisove se kretala u rasponu od 5 do 10 odsto za jednog ili drugog kandidata", kaže Nedeljković.
Na današnji dan, kladionice daju 63 odsto šansu Donaldu Trampu da će odneti pobedu, a samo 35 odsto Kamali Haris.
Nedeljković smatra da su kladioničari previše darežljivi prema Trampu. Međutim, ističe da ima vrlo konkretan i praktičan razlog zbog kojeg više veruje kladionicama nego istraživačima javnog mnjenja.
"Istraživači javnog mnjenja imaju prostor da izgube malo kredibiliteta i povratiće se u narednom izbornom ciklusu. Kladionice imaju da izgube novac i zato malo više verujem njima nego istraživanjima", kaže Nedeljković.
Harisova ima prednost kod žena, Tramp kod mlađih muškaraca
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da najčešće mlađi muškarci i među Afroamerikancima i biračima latinoameričkog porekla podržavaju Trampa, a Kamala Haris ima podršku žena.
Podaci pokazuju da je jaz u SAD, kada su u pitanju muškarci i žene, u izbornom ciklusu 2024. godine izraženiji nego ranije.
"Uistinu, postoji (izborni jaz) od 80-ih godina. Pretežno žene glasaju za demokrate, a muškarci za republikance", objašnjava docent FPN-a.
Kaže da se Tramp već treći izborni ciklus takmiči za latino populaciju, dodajući da će kandidat republikanaca ostvariti brojeve koji u toj stranci nisu viđeni od 2004. godine.
Objašnjava da će ostvariti dobre brojke i kod Afroamerikanaca od 18 do 29 godina.
"Mislim da je Trampova kampanja dobro targetirala birače, ne samo tipično kampanjski, već i kroz podkaste", rekao je Nedeljković, podsećajući da je Tramp gostovao kod Džoa Rogana i Logana Pola, koji su među najpopularnijim podkasterima u svetu.
Istakao je i da ekonomske politike koje Tramp nudi pogoduju mlađoj populaciji.
"Amerikanci žive u dve Amerike, a da toga nisu svesni"
Docent FPN-a kaže da Kamali Haris može mnogo da pomogne što se u pojedinim kolebljivim državama 5. novembra glasa i za pravo na abortus.
Različita pitanja stvaraju različit nivo podrške određenom kandidatu, objasnio je Nedeljković.
"Tramp ima veliki jaz u odnosu na Harisovu po pitanju ekonomskih ili migracionih tema, dok Harisova uživa ogromno poverenje u pogledu reproduktivnih prava", ukazuje Nedeljković, ističući da se to pitanje nalazi među 10 najbitnijih.
Ekonomija je, u teoriji, glavna tema na izborima u SAD, ali neće biti presudna.
Identitetska pitanja od 2016. godine dominiraju američkom politikom, iako će 80 odsto stanovništava SAD reći da je ekonomija najvažnija, objašnjava za RTS docent FPN-a.
Istakao je da su SAD u nekoj vrsti kulturnih ratova. Smatra da je unutrašnja politika takva da postoje gotovo nepremostive razlike.
"Otuda bojazan od pobede jednog ili drugog kandidata i otuda rekordan broj onih koji su izašli 2020. godine i koji će 2024. godine izaći da glasaju", rekao je Nedeljković.
Ocenio je da Amerikanci žive u dve Amerike, iako toga još nisu svesni.
Spoljna politika (ne) dobija izbore
Aktuelni oružani sukobi u svetu utiču i na izborne šanse, a veliki pritisak je na potpredsednicu Kamalu Haris, smatra Nedeljković.
"Mnogo joj je odmogao sukob u Ukrajini, a posebno rat u Gazi, koji se preselio u Liban. Postoji utisak da SAD apsolutno ne kontrolišu situaciju na Bliskom istoku", navodi Nedeljković.
Posebno, kaže, kada je reč o Izraelu, jer je na Netanjahua gotovo nemoguće uticati.
"Tu Bajden i Harisova imaju mnogo da izgube. Moraju da se nadmeću za glasove Izraelaca u SAD i za glasove muslimanske populacije koja je naročito prisutna u nekim kolebljivim državama kao što je Mičigen", rekao je Nedeljković.
Smatra da je to dobitnička situacija za bivšeg predsednika Trampa.
"Apsolutna podrška Izraelu za sve što radi – nisam siguran da je to dobro, ali to njemu donosi glasove", zaključio je Nedeljković.
Коментари