Читај ми!

Hirošima i Nagasaki - 79 godina od atomske bombe

U Hirošimi je obeležena 79. godišnjica od kada su Sjedinjene Američke Države bacile atomsku bombu na taj grad u kojem je živelo 140.000 ljudi. Tri dana kasnije bačena je bomba i na Nagasaki, kada je poginulo 70.000 ljudi.

U memorijalnom centru je 50.000 ljudi odalo poštu žrtvama napada. Gradonačelnik Hirošime pozvao je ljude da se ujedine da bi podstakli svetske lidere da odustanu od nuklearnih pretnji usred globalnih sukoba, uključujući ratove u Ukrajini i na Bliskom istoku.

Premijer Fumio Kišida istakao je da je dužnost te zemlje, koja je iskusila upotrebu nuklearnog oružja, da stalno radi na tome da u svetu ne bude nuklearnog oružja.

"Pošto je Japan jedina zemlja koja je tokom jednog rata gađana nuklearnim oružjem naša je misija da nastavimo da radimo na realizaciji ideje - svet bez nuklearnog oružja. Uslovi za nuklearno razoružanje su danas još izazovniji zbog nuklearnih pretnji iz Rusije. Ipak, ne možemo da stanemo u ostvarenju našeg cilja iako je put to realizacije veoma težak", istakao je Kišida.

Visoka predstavnica Ujedinjenih nacija za pitanja razoružanja Izumi Nakamicu pročitala je izjavu generalnog sekretara svetske organizacije Antonija Guteresa u kojoj je on naveo da su se od prošle godine, globalno nepoverenje i podele dodatno produbili i da "neki nepromišljeno zveckaju nuklearnim mačem".

Ceremoniji su prisustvovali predstavnici 109 zemalja i Evropske unije. Prema tradiciji pušteno je više stotina belih golubova kao simbola mira

Atomska bomba koju su Sjedinjene Američke Države bacile na Hirošimu pred kraj Drugog svetskog rata uništila je grad, ubivši 140.000 ljudi.

Druga bomba bačena je tri dana kasnije na Nagasaki, kada je poginulo 70.000 ljudi.

Japan se predao 15. avgusta. Preživeli u napadima su poznati kao "hibakuša" i zalažu su se za zabranu nuklearnog oružja.

недеља, 11. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом