Читај ми!

Najveće masovno ubistvo beba u istoriji Britanije – Lusi Letbi godinama izmicala pravdi

Najveći masovni zločin nad bebama u istoriji Velike Britanije – medicinska sestra Lusi Letbi osuđena je za ubistva sedam beba i pokušaje ubistva šest novorođenčadi.

Britanska medicinska sestra Lusi Letbi proglašena je krivom za ubistva sedam beba u porodilištu bolnice "Grofica od Čestera“ tokom 2015. i 2016. godine. Time je i zvanično postala najozloglašeniji masovni ubica novorođenčadi u modernoj istoriji.

Suđenje je trajalo rekordnih deset meseci pred Višim sudom u Mančesteru.

Porota je Lusi Letbi proglasila krivom za pokušaje ubistava još šest beba, ali njeni članovi nisu mogli da se usaglase oko toga da li je smrtonosna medicinska sestra anđeoskog lika odgovorna za pokušaje oduzimanja života još četvoro novorođenčadi.

Letbijeva je oslobođena optužbi za dva pokušaja ubistva. Kazna će joj zvanično biti izrečena u ponedeljak, 21. avgusta.

Tokom suđenja, negirala je optužbe i sporadično dobijala napade plača.

Nije bila prisutna na izricanju presude. Njeni roditelji i dalje ne veruju da je njihova kćerka počinilac masovnih ubistava.

Policija ne zatvara istragu

Policajka Dženet Mur, zadužena za veze sa porodicama usmrćenih beba, reagovala je na presude ocenom da je ishod suđenja "pomešan" i da neke od porodica "nisu očekivale ovakve presude“.

Mediji spekulišu da se ta opaska odnosi na dve oslobađajuće presude i nedostatak konsenzusa po četiri tačke optužnice.

Murova je zamolila medije i britansku javnost da daju prostora porodicama žrtava kako bi "na miru procesuirale ishod suđenja i pomirile se sa njim“.

Policijska inspektorka Evans zahvalila se porodicama žrtava na "izuzetnoj otpornosti i snazi“ tokom istrage, koja je trajala šest godina.

"Njihova pribranost i snaga tokom suđenja istinski su nas dirnule“, naglasila je.

Tužiteljka Krune Paskal Džouns ocenjuje da je Lusi Letbi "bezazlene supstance poput vazduha, mleka i drugih tečnosti, ali i lekova kao što je insulin, pretvarala u smrtonosno oružje“.

"Ona je izvitoperila svoje znanje, a svoje umeće pretvarala u oružje kako bi nanela bol, tugu i smrt“, objasnila je tužiteljka Džouns.

"Ona je iznova i iznova povređivala bebe u okruženju, koje bi moralo da bude bezbedno i za njih i za njihove porodice“, rekla je tužiteljka Krune u obraćanju javnosti po okončanju suđenja.

"Roditelji su bili izloženi njenoj morbidnoj ljubopitljivosti i njenom lažnom saosećanju. Previše njih vratilo se kući u prazne dečje sobe. Brojna preživela deca nastaviće da žive sa posledicama njenog napada na njihove živote“, zaključila je Džounsova.

Policija je dopustila britanskim medijima da objave deo snimka isleđivanja Letbijeve u kojem ona pokazuje zabrinutost za povećan broj smrtnih slučajeva na odeljenju na kojem je radila.

Smrtonosna medicinska sestra oduzela je sedam života ubrizgavanjem vazduha u venu, dok je u šest navrata pokušala da ubije bebe ubrizgavanjem insulina ili opstrukcijom cevčica za njihovu prehranu.

Na suđenju je utvrđeno da je Letbijeva svesno i sa predumišljajem menjala metode, kojima je nastojala da usmrti novorođenčad.

Kasna reakcija nadležnih iz bolnice

Bolnica je reagovala tek kada je obradom statističkih podataka utvrđeno da se smrtnost novorođenčadi povećala za više od deset odsto što je daleko iznad uobičajene statističke greške.

Ista ustanova pozvala je policiju tek 2017. godine.

Policija je tri puta hapsila Lusi Letbi, koja je dva puta puštana na slobodu uz kauciju.

Policija i dalje preispituje više od četiri hiljade slučajeva beba, primljenih na dva odeljenja u kojima je Lusi Letbi radila od 2012. do 2016. godine.

Reč je ne samo o bolnici "Grofica od Čestera“, već i o Liverpulskoj ženskoj bolnici.

Nezavisna istraga

Britanski ministar zdravlja Stiven Barkli pokrenuo je nezavisnu istragu o okolnostima, koje su dovele do masovnih ubistava, uključujući i činjenicu da je rukovodstvo bolnice ignorisalo upozorenja lekara, koji su sumnjali da je Letbijeva odgovorna za smrti novorođenčadi.

Medicinski direktor bolnice "Grofica od Čestera“ doktor Najdžel Skron pohvalio je osoblje, koje je svedočilo na suđenju, istakavši da je od vremena kada su se zločini dogodili u toj ustanovi došlo do "značajnih promena".

Javno se izvinio porodicama žrtava naglasivši da su zaposleni "očajni“ zbog ubistava.

Sramna lista deceubica

Pre masovnih ubistava medicinske sestre Lusi Letbi, najveće serijske ubice dece bili su Fred i Rozmari Vest koji su tokom dve decenije usmrtili deset osoba, uključujući i četvoro dece.

Tokom šezdesetih godina 20. veka, Ian Brejdi i Majra Hindli ubili su petoro maloletnika starosti između deset i sedamnaest godina.

Dve decenije kasnije škotski masovni ubica Robert Blek ubio je četiri devojčice od kojih je najmlađa imala pet, a najstarija jedanaest godina.

Rasel Bišop 1986. godine ubio je dve devetogodišnje devojčice.

Pre tačno trideset godina medicinska sestra Beverli Alit osuđena je na trinaest doživotnih zatvorskih kazni zbog ubistva četvoro i napada na devetoro dece u bolnici Grantam.

Većina britanskih medija do samog izricanja presude nije obraćala veliku pažnju na ovo suđenje.

Britanska policija sumnja da lista zločina Lusi Letbi nije konačna i da se mogu očekivati nove optužnice.

недеља, 04. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом