Decenija pape Franje na tronu Svetog Petra u Vatikanu – uvek uz siromašne i u potrazi za mirom

Trinaestog marta 2013. godine po prvi put u istoriji je izabran papa koji ima američko i jezuitsko poreklo. Horhe Mario Bergoljo iz Argentine, tom prilikom je odabrao da se zove Franja kao omaž svecu iz Asizija. U potkastu koji je realizovan upravo za ovu priliku, papa traži samo mir.

Već samim odabirom imena, papa Franja je pokazao njegovu jasnu nameru želju da bude blizu siromašnih i da predvodi "potragu za mirom".

"Sveti Franja Asiški bio je čovek koji je bio na strani siromašnih i čovek mira, tako da se to ime spontano javilo u mom srcu“, rekao je papa Franja.

I drugi izbori – poput želje da zadrži svoj krst od gvožđa umesto zlatnog krsta namenjenog papi, kao i crne ortopedske cipele umesto mekanih – govorili su dosta o tome ko je čovek koji je izabran za papu.

Za ovih deset godina pontifikata papa Franja je posetio Asizi šest puta i, u manirima i običajima, pokazao sliku jednog trezvenog čoveka, ali i revolucionarnog kad je reč o pitanjima LGBTQ+ zajednice.

Papa je 2019. godine sazvao samit sa šefovima biskupskih konferencija i poglavarima verskih redova iz celog sveta ne bi li sa njima diskutovao o temama pedofilije i seksualnog zlostavljanja.

"Došlo je vreme da zajedno radimo na iskorenjivanju te brutalnosti iz čovečanstva, usvajanjem svih neophodnih mera koje su već na snazi na međunarodnom i crkvenom nivou“, izjavio je tada papa.

To nije bio prvi put da je papa Franja preduzeo akcije u borbi protiv pedofilije. Naime, on je 2014. osnovao komisiju u okviru Kongregacije za doktrinu vere ne bi li ubrzao ispitivanja optužbi protiv sveštenih lica. Godine 2016. unapredio je norme koje predviđaju smenu episkopa a među uzrocima se nalazi i "nepažnja episkopa u vršenju službe, posebno u odnosu na slučajeve seksualnog zlostavljanja maloletnih lica kao i fragilnih odraslih ljudi".

Blaži od svojih prethodnika kad je reč o prihvatanju homoseksualaca pod okrilje Crkve, papa Franja je u januaru ove godine nazvao nepravednim zakone koji smatraju da je zločin biti homoseksualac.

"Bog voli svu svoju decu" – rekao je tada, iako to i dalje ne znači da za papa Franju homoseksualnost nije greh te nije otvoren ka sklapanju brakova među osobama istog pola. Takođe se ništa ne menja kad je reč o stavu prema abortusu koji ostaje ubistvo jednog života.

Papa smatra da je potrebno biti solidaran sa ženama koje su prinuđene na abortus, iako to ne znači da se podržava njihov izbor. S druge strane, često podvlači superiornost žena u odnosu na muškarce. On je 2021. omogućio ženama da pristupe pojedinim službama ranije rezervisanim samo za muškarce.

Papa Franja je skoro deset godina živeo uz papu Benedikta XVI koji je do kraja svog života 2022. zadržao titulu Svoje svetosti i izabrao naziv papa emeritus. Papa Franja je definisao papu Benedikta rečima: "Biti u njegovoj blizini je kao da imate mudrog deku u kući".

Na svojim putovanjima papa Franja se trudio da poseti mesta koja nisu turistička, skrivena mesta Evrope koja je puna kulture kao što su Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Kipar.

Bio je i prvi papa koji je posetio "ground zero" u Njujorku (spomen-obeležje nastradalima u napadu na Svetski trgovinski centar 2001. godine) i treći koji je otišao na Kubu. Tog 13. marta 2013, iako je zvanično izabran u 18.50, vreme koje će ostati zapamćeno je 20.24 kada se pojavio na Loggia delle benedizioni i obratio se vernicima rečima: "Braćo i sestre, dobro veče".

петак, 02. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом