Francuska protiv feredže

Skorim donošenjem zakona, kojim se muslimankama zabranjuje nošenje vela koji pokriva lice, svima koji pokazuju vidljive znake radikalne verske prakse, Francuska bi mogla da uskrati stalni boravak i državljanstvo.

Francuska je na korak od donošenja zakona kojim se muslimankama zabranjuje da na javnim mestima nose veo koji pokriva lice. Parlamentarni komitet Francuske skupštine zalaže se za to da se svima koji pokazuju vidljive znake radikalne verske prakse uskrati stalni boravak i državljanstvo.

Predsednik Nikola Sarkozi ublažava stav i upozorava da postoji opasnost od žigosanja muslimanske zajednice u Francuskoj.

Pre šest meseci, Sarkozi je rizikovao da zarati sa muslimanima, rekavši da u Francuskoj, na javnim mestima, nije dobrodošlo odevanje koje pokriva celo telo i lice žene.

Potom je u parlamentu ustanovljena komisija koja je ocenila da je pokrivanje lica u suprotnosti sa republikanskim principima sekularizma i jednakosti. Usvajanju je prethodila žučna rasprava, a neki parlamentarci su tražili i radikalnije mere kako bi se uvela potpuna zabrana nošenja hidžaba.

"Namera je da se donese opšti zakon koji će zabraniti da lice žena bude prekriveno dok su u bolnicama, školama, javnom prevozu", ističe predsednik Parlamentarne komisije Andre Žeren.

Na izveštaju su, više od pola godine, radila 32 parlamentarca. Njihova odluka je obrazložena na 600 strana. Predsednik francuskog parlamenta Bernar Akoje kaže da izveštaj pokazuje da nošenje vela predstavlja sve ono što Francuska odbacuje.

"To je simbol porobljavanja žena i obeležje ekstremnog fundamentalizma", ističe Akoje.

Žene koje krše pravila svojim odevanjem, mogu da očekuju da će im biti uskraćena svaka državna usluga i pomoć.

U Francuskoj živi pet miliona muslimana, i to je najbrojnija zajednica u Evropi. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da većina francuza želi potpunu zabranu takvog odevanja. Muslimanski lideri se žale da je ova debata u sprezi sa aktuelnom raspravom o francuskom nacionalnom identitetu.

"Muslimani veruju da su diskriminisani, da je njihova vera postala predmet rasprave i napada. Ne razumemo tu opsesiju", tvrdi predsednik Saveta za islam Mohamed Musaui.

U Francuskoj se na feredžu i hidžab gleda kao na znak ekstremizma, uvredu jednakosti polova i francuske sekularnosti. Zakonom iz 2004. godine Francuska je zabranila muslimankama da nose feredže u osnovnim i srednjim školama.

Број коментара 29

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом