петак, 29.05.2020, 11:21 -> 11:23
Извор: РТС, Forbes
Rat ispod talasa, Amerikanci u tri podmornice zaplenili četiri tone kokaina
Američka ratna mornarica presrela je i zaplenila tri podmornice u kojima je otkriveno više od četiri tone kokaina.
Sjedinjene Američke Države su, nedavno, pojačale akcije u borbi protiv šverca kokaina, koji u tu državu decenijama stiže iz Južne Amerike. Prvi rezultati su stigli već sredinom maja, kada su u svega četiri dana zaplenjene tri "narko podmornice" u kojima su otkrivene četiri tone kokaina.
"Narko podmornice", koje su u stanju da preplove Atlantik, su improvizovana plovila, koja suštinski i ne mogu da zarone ispod površine mora, već ih zbog siluete i činjenice da izgledom podsećaju na ta plovila zovu podmornicama.
Komanda američke mornarice saopštila je da, u poslednje vreme, deluje kao da su sve podmornice neobično slične, što navodi na zaključak da se proizvode na istom mestu. Obaveštajci smatraju da se proizvode u kolumbijskim džunglama.
Prva od tri podmornice presretnuta je 13. maja u istočnom Pacifiku, a već sledećeg dana razarač "Pikni" otkrio je i zaplenio još jedno takvo plovilo.
"Pikni" je 16. maja zaplenio još jednu podmornicu.
Za ta četiri dana, američka ratna mornarica zaplenila je ukupno četiri tone kokaina.
Коментари