Francuska – u penziju sa 62 godine, minimalno 1.000 evra

Francuski premijer Eduar Filip objavio je detalje kontroverzne reforme penzionog sistema, koja je prethodnih dana izazvala masovne proteste širom Francuske.

Eduar Filip je rekao da će minimum godina neophodnih za penziju ostati 62, ali da će radnici za punu penziju morati da rade do 64 godine života.

On je rekao i da će sprovođenje izmena penzionog sistema biti odloženo, odnosno da će novi sistem važiti samo za građane rođene posle 1975. godine, prenosi AP.

Mere će početi da se sprovode za nove radnike koji ulaze na tržište rada 2022. godine, što je i poslednja godina mandata predsednika Emanuela Makrona.

Vlada je saopštila da će minimalna penzija od 1.000 evra mesečno važiti za one koji su radili ceo svoj život.

Saopštenje vlade usledilo je nakon sedam dana štrajka širom Francuske, a kako se navodi, nada se da će taj plan smiriti tenzije.

Filip je rekao i da će vojnici, vatrogasci, zatvorski čuvari i policajci moći da se penzionišu ranije, prenosi Rojters.

"Želim da potvrdim da će naše bezbednosne snage i oni koji obavljaju opasne poslove zadržati beneficije prilikom penzionisanja", rekao je Filip i dodao da će skupštinska debata u parlamentu početi u februaru.

Kako je rekao, on želi da reformu sprovede do kraja jer smatra da je pravedna.

Francuski predsednik Emanuel Makron je odlučan da pojednostavi sistem koji obuhvata više od 40 posebnih penzijskih planova, ističući da bi jedinstveni sistem koji se zasniva na bodovima bio pravedniji, dajući svakom penzioneru ista prava za svaki evro doprinosa.

Najveće protivljenje predlogu novog penzionog sistema dolazi od zaposlenih koji imaju posebne beneficije, uključujući radnike u železnici, lučke radnike i pevače iz Pariske opere, koji imaju pravo na punu penziju pre prosečne starosne dobi od 62 godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво