Asanž će u zatvoru sačekati odluku o izručenju SAD

Osnivač "Vikiliksa" Džulijan Asanž ostaće iza rešetaka britanskog zatvora i pošto mu istekne gotovo jednogodišnji pritvor.

I kada istekne vremenski period za koji mu je pritvor određen Asanž će ostati iza rešetaka zatvora "Belmarš" zbog njegove "istorije bežanja", piše Gardijan.

Asanžu je prethodno određen pritvor u trajanju od 50 nedelja pošto je se nije pojavio na sudu sakrivši se u ekvadorsku ambasadu.

Osnivač Vikiliksa je trebalo da izađe iz pritvora 22. septembra, ali mu je rečeno da će biti zadržan u zatvoru zbog "suštinskih osnova da bi mogao da opet mogao da izbegne da se pojavi pred sudom".

U razgovoru putem video-linka okružni sudija Vanesa Baricer rekla je Asanžu da će od statusa zatvorenika preći u status osobe kojoj preti izručenje, navodi britanski list.

"Stoga sam vašem advokatu dala priliku da podenese zahtev za određivanje kaucije, ali je ona je to odbila. To i ne čudi, budući na vašu istoriju izbegavanja da se pojavite pred sudom", dodala je Baricerova.

Na pitanje da li razume ovo što mu je rekla, Asanž je odgovorio: "Ne baš. Siguran sam da će mi advokati objasniti".

Sledeće saslušanje određeno je za 11 oktobar, a konačna odluka o izručenju SAD očekuje se februaru sledeće godine.

Asanž se suočava sa američkom optužnicom u 18 tačaka koja uključuje Akt o špijunaži. Propis star 102 godine zabranjuje objavljivanje državnih tajni, potpuno zanemarujući Prvi amandman Ustava SAD o slobodi govora.

Upućeni smatraju da taj zakon ne bi prošao američki Ustavni sud ukoliko opet bude upotrebljen.  

Vikiliks je objavio komunikaciju vojske SAD u vezi sa sukobima u Avganistanu i Iraku kao i veliki broj diplomatskih depeša. 

Asanž je 2012. godine dobio je azil Ekvadora i ušao ambasadu te zemlje u Londonu, kako bi izbegao izručenje Švedskoj gde je trebalo da se suoči sa optužbama za silovanje. 

U ambasadi je proveo proveo skoro sedam godina. Uhapšen je pošto mu je Ekvador uskratio status azilanta.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво