четвртак, 18.02.2016, 16:07 -> 18:01
Извор: Бета
Čelnici EU traže rešenje za izbeglice bez Davutoglua
Odluka turskog premijera Ahmeta Davutoglua da zbog terorističkog napada u Ankari otkaže raspravu s čelnicima Evropske unije u Briselu o migrantskoj krizi sprečila je "moguću nagodbu presudno važne Turske i EU o hitno nužnom zaokretu u zaustavljanju nekontrolisanog priliva izbeglica" u Evropu.
Šefovi država ili vlada EU na dvodnevnom samitu, međutim, svakako će morati da se dogovore o tome da li će se uvođenje nadzora unutrašnjih šengenskih granica nastaviti, uz pretnju izdvajanje Grčke iz Šengena, ako drugog rešenja ne bude za zaustavljanje priliva migranata i posebno vraćanje onih koji nemaju prava na azil u EU.
To su danas novinarima preneli evropski diplomatski zvaničnici uoči početka samita EU.
Migrantska kriza je izazvala krupne nedoumice i u Srbiji i Makedoniji, jer bi se moglo desiti da se izbeglice koje su dosad samo prolazile, nađu ukleštene između granica država EU, na srpskoj i makedonskoj teritoriji.
To se može dogoditi ako uz već postojeću ogradu na mađarskim međama, granice zatvore Austrija i Slovenija, što je sinoć u Briselu u razgovoru s čelnicima EU i premijerima Slovenije i Hrvatske predočeno predsednicima Srbije i Makedonije, Tomislavu Nikoliću i Đorđu Ivanovu.
Slovenački premijer Miro Cerar je upozorio da bi zatvaranje austrijske granice za izbeglice i za Sloveniju značilo da bi se začas na slovenačkoj teritoriji našle hiljade ljudi s kojima se ne bi znalo šta da se učini i kuda da budu upućeni niti ko bi hteo da ih primi.
Isti je slučaj i oko prvih 200 migranata koje je Hrvatska vratila Srbiji, a koje srpske vlasti mogu samo da pokušaju da pošalju u Makedoniju ili Grčku, ali bez izvesnosti da će tamo biti primljeni.
Izvori EU su naglasili da će šefovi država ili vlada Unije večeras svakako razmotriti izveštaj Holandije, koja je predsedavajuća EU, i Evropske komisije o tome u kojoj se meri sprovode ili ne ranije odluke o hitnom rešavanju izbegličke krize koja je unela opasne podele unutar EU.
Reč je prevashodno o hitnoj zaštiti spoljnih granica Unije, nadziranom propuštanju samo sirijskih ratnih izbeglica i očuvanju slobodnog šengenskog prostora bez međa.
Donald Tusk, predsednik Evropskog saveta, koji okuplja vođe EU, u pozivnom pismu evropskim liderima ocenio je da dosad usvojene hitne mere Saveta ministara i Evropskog saveta "daju plodove, ali napredak nije dovoljan".
Tu je reč i o zahtevu Evropske komisije i Saveta ministara Grčkoj da u roku od tri meseca otkloni velike manjkavosti u kontroli granica i uspostavi obećane "kontrolne tačke" (hotspots) na svojim i evropskim granicama i da, uz mnogo veću podršku EU, praktično zaustavi ulazak imigranata.
Tusk je predočio da je dosad vrlo slabo od strane Ankare sprovođeni akcioni plan EU–Turska "od životne važnosti za suštinsko i trajno smanjenje ilegalnih ulazaka iz Turske u EU".
Cilj EU je da se što pre obuzda nekontrolisana navala imigranata u Evropu i razbije mreža organizovanog kriminala koji imigrante preko turske granice i neometano od turskih vlasti prebacuju na grčka ostrva i obale.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, koji je sinoć zajedno s Tuskom razgovarao sa srpskim i makedonskim predsednicima, Tomislavom Nikolićem i Đorđem Ivanovom, kao i premijerima Slovenije i Hrvatske, Mirom Cerarom i Tihomirom Oreškovićem, saopštio je da je zajednički stav bio da se "mora izbeći humanitarna kriza na Zapadnom Balkanu i jednostrane mere".
Srpski predsednik Nikolić sinoć je izjavio da je od čelnika EU tražio odgovor na to da li je neminovno zatvaranje evropskih granica, da bi Srbija znala kad izbeglice više neće moći da odlaze dalje iz Srbije.
Nikolić je rekao da "Srbija neće prva zatvoriti granice", dodavši da Austrija i Slovenija najavljuju zatvaranje granica za migrante i da je slovenački premijer Cerar sinoć obavestio sagovornike da će to biti učinjeno u roku od dva dana.
Srpski predsednik je rekao da se Junker tome usprotivio i da EU nikako ne želi da izoluje Grčku.
Junker je prethodno podržao plan Cerara da EU pruži materijalnu pomoć i pomoć u ljudstvu Makedoniji da bi obezbedila prolazak samo onim migrantima za koje se zna da su članice EU spremne da ih prime.
Nikolić je istakao da će Srbija imati vremena da reaguje ako do zatvaranja granica ipak dođe, i kako je naveo, "taj broj izbeglica koji bi možda privremeno ostao u Srbiji ne bi bio neko opterećenje za Srbiju".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар