Roditelji biraju pol deteta

Na Novom Zelandu će od skoro parovima koji će dobiti dete veštačkom oplodnjom biti omogućeno da biraju pol bebe.

 Parovi koji se odluče na tretman veštačke oplodnje bi trebalo da biraju pol bebe, preporuke su Bioetikog saveta Novog Zelanda, koje su prosleđene i vladi ove zemlje.

 

Predsednik  Bioetičkog saveta, profesor Martin Vilkinskon, ističe da se za veštačku oplodnju parovi ne odlučuju samo zato što imaju problem sa plodnošću, već i iz drugih razloga: "Parovima koji već imaju dečake, trebalo bi dozvoliti da odaberu ženski embrion i obrnuto. Takođe roditelji koji su izgubili ćerku ili sina možda žele ponovo dete istog pola, ali to nisu "uvrnute" ideje već razumne želje".

Pomenute preporuke Bioetičkog saveta su rezultat jednogodišnjeg istraživanja, tokom kojeg je anketirano 700 zaintersovanih budućih roditelja. Na osnovu istraživanja savet je zaključio i da bi parovi trebalo da odluče da li žele da nastave sa trodnoćom ukoliko pol bebe nije onaj koji su želeli.

Biranje pola deteta je trenutno zakonom zabranjeno kako na Novom Zelandu, tako i u Britaniji, Australiji i kažnjava se zatvorom do 5 godina. U SAD je biranje pola bebe dozvoljeno. Novozelandska vlada već radi na pisanju zakona koji bi omogućio takozvanu "genetsku dijagnozu pre impantacije".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом