петак, 17.05.2013, 19:30 -> 21:12
Bangladeš, raj za dizajnerske kuće
Više od 300 fabrika u Bangladešu koje su privremeno zatvorene posle rušenja tekstilne hale, ponovo pokreće svoje pogone. U rušenju zgrade poginulo više od 1.000 radnika, što je podsetilo na nehumanost prema radnicima koji proizvode odeću za svetske dizajnerske kuće.
U Bangladešu ponovo počinje da radi više od 300 fabrika, koje su privremeno zatvorene posle rušenja tekstilne hale, kada je poginulo više od hiljadu radnika. Tragedija koja je podsetila na nehumanost u kojoj se proizvodi odeća za svetske dizajnerske kuće, naterala je sindikate na Zapadu da pojačaju bezbednost u tekstilnim postrojenjima u Bangladešu.
Zbog najjeftinije radne snagu na svetu, u Bangladeš su preseljene brojne evropske i američke tekstilne fabrike.
Mnogi od četiri miliona zaposlenih u tekstilnoj industriji u toj zemlji ne primaju ni minimalnu zaradu od 38 dolara. Ipak, radnici privremeno zatvorenih fabrika jedva su dočekali da ponovo uđu u hale.
"Želimo da naše tekstilne fabrike rade. Ako rade dobro, opstaće i ova industrija i mi", ističe tekstila radnica iz Dake Fatema Begum.
Zbog jeftine radne snage, koja proizvodi kvalitetnu robu, postrojenja u Bangladešu sve češće otvaraju i kineske kompanije. Neke evropske i američke modne kuće dogovorile su se da poboljšaju bezbednost i uslove rada u tekstilnim fabrikama u Bangladešu.
"Okrećemo novi list. Ali nećemo bojkotovati kompanije koje nisu potpisnice dogovora, jer bi to moglo da znači zatvaranje njihovih fabrika u Bangladešu", objašnjava Žilber Ungbo iz Međunarodne organizacije rada.
"Proizvodimo tekstil u Kini, Bangladešu, Indiji, ali činimo sve za bezbednost tamošnjih radnika", kaže dizajnerka iz Danske Viga Svenson.
Za kupce na Zapadu pogođene krizom, najveća industrijska nesreća u Bangladešu je podsetnik o tome koliko se jeftino proizvodi odeća poznatih brendova.
Kupci su svesniji da robu plaćaju po visokim cenama, uprkos tome što su tekstilni radnici mizerno plaćeni. Ni sa većim cenama, radnici ne bi bili bolje plaćeni.
Za ponižavajući položaj radnika u Bangladešu, neki optužuju Vladu u Daki koja, štiteći glavni izvor prihoda i interese stranih investitora, guši sindikalnu aktivnost i huška vlasnike fabrika jedne na druge, kako bi obezbedili najnižu cenu.
Bangladeš je treći najveći proizvođač odeće na svetu, a tekstilna industrija motor je razvoja siromašne zemlje sa 160 miliona stanovnika.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар