Читај ми!

Protivraketni štit SAD na Guamu

Pjongjang preti napadom "manjim" nuklearnim oružjem na SAD. Vašington odgovara premeštanjem protivraketnog sistema na ostrvo Guam u Pacifiku. SAD tvrdi da tako podiže zaštitu regiona na viši nivo. Severna Koreja premestila raketu "znatnog dometa" na svoju istočnu obalu.

Severna Koreja saopštila da je njenim oružanim snagama odobreno da napadnu Sjedinjene Američke Države "manjim, lakšim i raznovrsnim" nuklearnim oružjem. Iz Vašingtona saopšteno da će zaštita regiona biti pojačana razmeštanjem protivraketnog sistema na ostrvo Guam u Pacifiku.

"Nemilosrdne operacije" severnokorejskih snaga "konačno su ispitane i odobrene", navodi se u saopštenju vlasti Pjongjanga, koje je prenela Korejska centralna novinska agencija. Rat može početi "danas ili sutra", dodaje se u saopštenju.

Vojska Severne Koreje navela je da ima dozvolu za neutralisanje američke "agresije" pomoću "moćnih, praktičnih vojnih sredstava odupiranja" koje uključuju atomsko oružje.

"Sjedinjenim Američkim Državama bilo bi bolje dobro da razmisle o sadašnjoj ozbiljnoj situaciji", poručuje se u saopštenju.

Pentagon je najavio da će na ostrvo Guam, američku teritoriju u Tihom okeanu, razmestiti sistem za odbranu od raketnih napada kako bi se pojačala regionalna zaštita od mogućeg nuklearnog napada.

Američki sekretar za odbranu Čak Hejgel rekao je da Vašington čini sve, a sličnu izjavu je juče dao državni sekretar SAD Džon Keri.

"Neki od poteza koje su oni (Severnokorejci) povukli u poslednjih nekoliko sedmica predstavljaju vrlo jasnu opasnost i pretnju interesima sasvim sigurno naših saveznika, počev od Južne Koreje i Japana, i direktnu pretnju SAD u vezi sa našom bazom na Guamu, Havajima i sa zapadnom obalom Amerike", rekao je Hejgel.

Ministarstvo odbrane Južne Koreje saopštilo je da je njena vojska spremna da se izbori sa svakom provokacijom Severne Koreje, rekao je novinarima zamenik ministra odbrane Vi Jong Sub.

Istovremeno, širom Severne Koreje održani su masovni antiamerički skupovi, kako bi podržali odluku Armije o pokretanju napada na SAD. U saopštenju Korejske centralne novinske agencije navodi se da je Generalštab te zemlje zvanično objavio da će američke pretnje biti "razbijene, naprednim i raznovrsnim sredstvima nuklearnog napada".

Uprkos ratobornoj retorici Pjongjanga, analitičari ne očekuju nuklearni napad Severne Koreje i ukazuju da vlasti te zemlje znaju da bi takav potez bio saomubilački za čitavu tu zemlju.

Eksperti za atomsko oružje smatraju da Pjongjang još nema mogućnost da lansira nuklearne bojeve glave.

Međutim, ostali nuklearni kapaciteti te zemlje nisu sasvim poznati, rekao je jedan visoki zvničnik vlade u Seulu, ali naveo da bi u slučaju nuklearnog napada na glavni grad Južne Koreje ili neko drugo mesto, radioaktivna prašina ugrozila i napadača - Pjongjang. Zato taj neimenovani zvaničnik smatra da atomski napad nije verovatan.

Kineski analitičari, međutim, ne isključuju mogućnost da Severna Koreja zaista krene u rat sa Amerikom, pre svega zbog neiskustva njenog lidera Kim Džong Una.

U ovom trenutku Kim je nepredvidiv i opasan, rekao je politikolog Kim Heng Kju, koji veruje da bi severnokorejski lider zbog mladosti i neiskustva mogao da krene u avanturu kako bi svom narodu pokazao koliko je veliki.

Kina u pripravnosti

Zato je kineska armija podigla borbenu gotovost i trenutno se prave planovi za hitno reagovanje zbog izuzetno visokih tenzija i mogućnosti da dođe do ratnih sukoba na Korejskom poluostrvu, prenela je agencija DPA.

Vojni vrh Kine posebno je zabrinut za bezbednost severnokorejskih nuklearnih postrojenja, kao i zbog realne mogućnosti da talas izbeglica iz Severne Koreje krene prema Kini.

Čelnici kineske armije u ovom trenutku se najviše plaše da bi, u situaciji maksimalnih tenzija, neki slučajni incident mogao da zapali Korejsko poluostrvo.

U ovom trenutku razmatra se i mogućnost da, u slučaju izbijanja ranog sukoba, kineska armija uđe u Severnu Koreju da bi zaštitila nuklearna postrojenja i sprečila nuklearnu katastrofu.

Niko ne govori o opasnosti da bi u Severnioj Koreji moglo da se dogodi nešto nalik Fukušimi, rekao je za DPA izvor blizak kineskom vojnom vrhu.

Zabrinuti EU i UN

Evropska unija poziva Pjongjang da prestane sa podizanjem napetosti i da stupi u dijalog s međunarodnom zajednicom.

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton žali zbog saopštenja Pjongjanga da će ponovo otvoriti nuklearni reaktor Jongbjon iz koga dobija plutonijum potreban za svoj nuklearni program.

Ta odluka predstavlja "jasno kršenje" rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i obaveza preuzetih 2007. kada se Sever saglasio o zatvaranju reaktora na razgovorima šest država o denuklearizaciji, na kojima su učestvovali i Kina, Rusija, SAD, Japan i Južna Koreja.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Kimun "duboko je zabrinut porastom tenzija na Korejskom poluostrvu, što je izazvano negativnom, zapaljivom retorikom Severne Koreje".

Ban Kimun je razočaran zbog odluke Severne Koreje da radnicima iz Južne Koreje zabrani da uđu u zajedničku industrijsku zonu Kesong.

Zaoštravajući stav, Severna Koreja i danas, drugi dan uzastopno, ne dozvoljava radnicima iz Južne Koreje da uđu u zajedničku industrijsku zonu Kesong.

Kako je jutros javila novinska agencija Sinhua, svim kompanijama je naloženo da do 10. aprila napuste Kesong.

Ta industrijska zona je na teritoriji Severne Koreje i simbol je međukorejske saradnje uprkos višegodišnjem pogoršavanju odnosa. Fabrike u Kesongu pokreću južnokorejski kapital i znanje, a posao obavljaju severnokorejski radnici.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом