Dve decenije od "panevropskog piknika"

Granice zapada i istoka Evrope otvorene su simbolično pre 20 godina u mađarskom gradu Sopronu. Nekoliko stotina građana istočne Nemačke to je iskoristilo i prešlo u Austriju. Događaj je nazvan "panevropski piknik" i jedan je od ključnih koji su doveli do pada "gvozdene zavese".

U dogovoru grupe mađarskih opozicionara i austrijskih političara, pre 20 godina održan je politički piknik 15.000 ljudi sa obe strane "gvozdene zavese".

Simbolično otvaranje granice, bez razmišljanja, iskoristilo je 600 istočnih Nemaca da pobegne na zapad. Događaj je postao poznat kao "panevropski piknik" i vrlo brzo je prerastao u masovni egzodus istočnih Nemaca na Zapad.

Nemačka kancelarka Angela Merkel posetila je Sopron, a obeležavanju godišnjice prisustvovali su i mađarski predsednik Laslo Šoljom, premijer Gordon Bajnai i šef švedske diplomatije Karl Bilt, čija zemlja predsedava Evropskoj uniji.

Na prelazu iz Mađarske u Austriju više nema granica, ali je tu muzej, kako istorija ne bi pala u zaborav.

Parče metalne ograde naknadno je doneto, da bi posetioci imali utisak kako je nekada izgledala granica. Niko ne zna gde je drvena kapija koja je nakratko otvorena 19. avgusta 1989. godine.

Rizik na granici

Kada je ograda oborena, mađarski vojnici nisu pucali, iako su imali naređenje za to.

"Nisam hteo da izazovem krvoproliće. Oni koji su prelazili granicu za mene nisu bili neprijatelji. Odlučio sam da ih pustim i naravno snosio sam odgovornost za to", seća se Arpad Bela, bivši policajac na mađarskoj granici.

Na austrijskoj granici istog dana bio je Johan Golt.

"Već dugo smo prijatelji. Često pričamo šta se desilo i još ne verujem da nije znao šta se sprema", kaže Johan Golt policajac na austrijskoj granici.

Sve je dogovarano u uskom krugu. Bio je to svojevrsni test kako će Moskva reagovati. Arpad Bela koji je tog dana bio na dužnosti nije imao nikve informacije. Srećom postupio je na pravi način.

Učesnik "panevropskog piknika" Robert Brajtner, dvadeset godina kasnije, kaže da mu je to mesto donelo slobodu.

"Austrija mi je otvorila vrata, ali Mađarsku doživljavam kao svoju domovinu", istakao je Brajtner.

Skup bezbednosni sistem

"Gvozdena zavesa" počela je da se ruši polako. Nemce iz siromašne Istočne Nemačke u Mađarsku je privukla odluka koju je u proleće 1989. doneo premijer Mikloš Nemet.

Nemet je rešio da ukloni bezbednosni sistem na granici sa Austrijom, jer je bio veoma skup.

U avgustu su mađarske opozicione grupe odlučile da organizuju "panevropski piknik" i da pivom i roštiljem proslave dobrosusedske odnose sa Austrijom.

Politički piknik je simbolično održan sa obe strane "zavese" nedaleko od mađarskog grada Sopron, uz kobasice, slaninu, pivo i vino.

Kratkoročno otvaranje granice iskoristilo je više stotina Istočnih Nemaca koji su uspeli da pređu u Austriju.

Već sledećeg meseca, u septembru 1989. godine, Mađarska je i zvanično otvorila svoje granice.

Berlinski zid je srušen nekoliko meseci kasnije, a tadašnji kancelar Zapadne Nemačke Helmut Kol rekao je da je "prvi kamen Berlinskog zida srušen u Mađarskoj", imajući u vidu događaje u Sopronu 19. avgusta 1989. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом