Maturanti Užičke gimnazije ponovo zajedno i šest decenija od proslave mature

Učenici Užičke gimnazije koji su 1966. godine završili srednju školu obeležili su šezdeset godina mature.

Generaciju koja je, nakon više od pola veka zakoračila istim stepeništem Užičke gimnazije, okupila je Darinka Toroman. Bila je učenik, a naktratko i profesor te škole.

“Osećaj je... ne mogu da vam kažem - i ponos i tuga. Tuga zbog onih koji nisu imali tu privilegiju da danas budu sa nama, a radost zato što smo se okupili ovakvog duha mladalačkog i posle toliko godina”, kaže Darinka Toroman.

Maturanti su došli iz različitih krajeva države, ali i sveta, kako bi opet ugledali nekada dobro poznata lica.

“Živim na Kipru i htela sam jednostavno da se skupimo, da se vidimo, da se podsetimo. Mada sam dole dok smo bili ispred zgrade zapitkivala: „Ja sam Olga, a ko si ti?“ Jednostavno posle toliko vremena treba prepoznati”, rekla nam je Olga Opačić.

Vladimir Gajić kaže da je Užička gimnazija izgledala ovako isto. “Veliko, ozbiljno, obećavajuće, privlačno. Mislim da se sve to nije izmenilo tokom vremena. Ona je srećom ostala ista. Sve se izmenilo, ali ona je ostala ista”, ističe on.

Užička gimnazija, nastala u vreme formiranja državnosti, u prvoj polovini 19. veka, i danas je simbol prosvetiteljstva.

“Mi smo spremajući se za ovu maturu, jer je zaista poseban dan za nas, našli izveštaj njihov. Ono što je meni upalo u oči jeste da sedam odeljenja upisalo gimnaziju, samo 4 završilo. Ja ne bih rekla da je kriterijum opao, mi imamo i danas rezultate koji su vrlo merljivi i vidljivi, možda je samo dostupnost informacijama danas veća”, navodi Sonja Kovačević, v.d. direktor Užičke gimnazije.

Današnji gimnazijalci su tokom jednog školskog časa ustupili svoje klupe onima koji su pisali istoriju, spremni da na njihovom iskustvu grade budućnost.

уторак, 04. август 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом