петак, 31.10.2025, 11:58 -> 15:50
Извор: РТС
Аутор: Срђан Цонић
Leskovački crkveni ansambl Branko pet godina zapaženo čuva srpsku tradiciju i kulturu
Koncertom u svečanoj sali grada crkveni ansambl Branko obeležio je pet godina od osnivanja. Za ovaj kratak period ansambl je postao prepoznatljiv u Srbiji i regionu, a njihovi najdraži gosti na obeležavanju petogodišnjice bili su članovi Kulturno umetničkog društva Manasije Conić iz sela Gornje Kusce sa Kosova i Metohije.
Dok diriguje koncentracija mora biti potpuna, pogotovo na probama kako bi ansambl na nastupu bio perfektan. Nikola Ninić je završio nižu muzičku školu profesor je matematike, a uskoro će postati i doktor nauka. U leskovačkom crkvenom ansamblu Branko zajedno sa svojom suprugom Milicom koja svira violinu je od osnivanja i oni su kako kaže pravi primer da muzika spaja i nadahnjuje.
“Matematika i muzika su jako bliski, onde gde matematika zastane tu muzika nastavlja dalje svoj put“, kaže Nikola Ninić, iz crkvenog ansambla Branko. Dodaje da sve mora da bude precizno i tačno kad ste dirigent.
“Uvek mi je svaka probla svaki nastup sa zadovoljstvom, pevam sve”, navodi Milica Ninić, iz crkvenog ansambla Branko. Dodaje da su reakcije publike - odlične.
Crkveni ansambl Branko postoji već pet godina. Osnovan je uz odobrenje vladike Niškog Arsenija, a na inicijativu čuvenog leskovačkog muzičara Nikole Pešića Penzije. U mladosti je sa svojim bratom svirao Šedouze, u zrelim godinama u celoj Srbiji bio je poznat kao majstor na buzukiju, a danas se vraća starom srpskom nacionalnom melosu.
“Stvoriti taj ambijent te muzike to nije lako jer čovek mora sebe da da i dušu i znanje. Članovi ansambla su muzički potkovani, a ja i moj brat mi smo im dali jednu podršku kao roditelji kako da krenu i da nastave”, ističe Nikola Pešić Penzija, iz crkvenog ansambla Branko.
Na mnogim gostovanjima širom Srbije i regiona članovi ansambla Branko uspostavili su neraskidive veze i prjateljstva. Na obeležavanju malog jubileja u Leskovac su došli mladi muzičari iz sela Kusce, sa Kosova i Metohije.
“U Leskovcu nam je predivno i devojke su zadivljene, veoma lep grad. Naše Kulturno umetničko društvo ima oko 80 članova. Imamo 3 folklorne grupe po uzrastu i dve pevačke grupe jednu mušku jednu žensku”, navodi Nikola Janković iz KUD-a Manasije Conić iz Gorenjeg Kusca.
Očuvanje srpske tradicije i kulture je ne laka misija i ne mala odgovornost za članove leskovačkog crkvenog ansambla Branko. Ali oni su skromni i nepretenciozni. Sve što rade rade iz ljubavi zato su postali prepoznatljivi i originalni. Za prvih pet godina više nego dovoljno.
Коментари