четвртак, 22.05.2025, 10:49 -> 15:33
Извор: РТС
Аутор: Наталија Видић
Iz Indije na Zlatar, linijom ljubavi
U ovo vreme, kada se svet čini prevelikim, kada su jezici, običaji i kilometri prepreke, Aleksi iz Nove Varoši i Iplej iz indijskog grada Imfala desila se ljubav, koja ne pita odakle si, već ko si. Ljubav zbog koje je Iplej prešla hiljade kilometara da svoj dom nađe u varoši pod Zlatarom.
Za šest meseci, koliko je u Srbiji, Iplej koja je odrasla na pirinču, majstorski je naučila da mesi hleb, simbol dobrog života, sreće i zdravlja. Zahvalna je na toploj dobrodošlici koja ju je sačekala u novom domu.
Iplej Šimrah Dumić, iz Nove Varoši, kaže: "Mislila sam da će mi nedostajati moja porodica ali kada sam došla, toplo su me dočekale Aleksina sestra i majka, prihvatile me odmah kao člana familije i presrećna sam u novoj porodici. Muž mi je divan, najbolji."
Prve fotografije koje je poslala svojima bili su snimci snega koji do tada nije videla.
Iplej dodaje: "Bila je mećava kada sam stigla, nisam mogla da verujem koliko ga ima, bila sam zaista uzbuđena. Prilagođavam se polako i na klimu i na hranu. Nedostaju mi neki začini kojih ovde nema, ali otkrivam srpske specijalitete. Najviše volim svinjsko pečenje, pite i ajvar. Nadam se i da će Aleksa zavoleti kuhinju mog zavičaja."
Od trenutka kada je krajem prošle godine došla, nakon dve godine dopisivanja, do nedavne svadbe, Aleksa kaže da su iskrenošću lako spojili dva sveta, dve kulture.
Aleksa Dumić, iz Nove Varoši, objašnjava: "Otišao sam sa sestrom i najstarijim sestrićem u Beograd da je sačekamo, i mogu vam reći da je baš bilo emotivno. Čak su i moje kolege bile na video pozivu i svi su oni bili emotivni. Odmah smo potrčali u zagrljaj jedno drugom, kao da se znamo, kao da smo u vezi već godinama i da smo možda bili razdvojeni samo na mesec dana."
Doček su s pažnjom pratile i Aleksine kolege iz kanadskog kol centra iz Prijepolja, od kojih je jedan već deceniju, takođe, oženjen Indijkom, kojoj se Iplej kao rođaci i poverila, prateći njen porodični život na društvenim mrežama, da bi rado došla u Srbiju.
Thanmila Mimi Simović, iz Prijepolja, navodi: "Pet godina sam tražila za muža ko je dobar za nju, zato što je daleko, mora da bude muž dobar. Ako to nije dobro, onda se posle ja puno sekiram, nije dobro za nju, za mene i zato sam ja pokušala najbolje. Mnogo sam birala i posle, na kraju, sudbina je Aleksu našla."
Mimi i Iplej su se i okumile, a nadaju se i zajedničkom radu u Miminom salonu za negu tela, čim Iplej, uz Aleksu, savlada jezik koji joj je za sada u Srbiji, najveći problem.
Коментари