Nepovoljne vremenske prilike desetkovale rod šljive u valjevskom kraju

Ova godina će biti izuzetno teška za voćare. Na to ukazuje izuzetno loše stanje u voćnjacima, koji su praktično u najvećem broju ostali bez roda. Nepovoljne vremenske prilike uništile su i rod šljive u Podgorini, jednom od centara šljivarske proizvodnje.

Za razliku od prošle godine kada sve se plavilo od rekordnog roda, ove godine u voćnjacima u domaćinstvu Jankovića u Gornjem Crniljevu kod Osečine, tek po neki plod. Šljiva neće biti za prodaju i sušenje.

"Teška godina svakako, kako koja godina sve teže i teže mi smo fabrika pod vedrim nebom. Ali, šta da kažem, prošle godine ogroman rod, ove godine vidite da ni za slatko, ni za pekmeza i džema neće biti", naglašava Marko Janković, iz Gornjeg Crniljeva kod Osečine.

Meštanin istog sela Aleksandar Janković dodaje: "I džaba od primenjenih svih agrotehničkih mera, ne vredi vremenski uslovi nisu pogodovali nikako. Mnogi ljudi i ne pamte koji su mnogo stariji da je šljiva počela da cvata da je završila cvatanje u kiši i lošem vremenu i u padavinama non stop, to je katastrofa".

Šljiva će se ove godine u ovom kraju sušiti u retkim domaćinstvima, gde su uspeli da sačuvaju deo roda.

"Mi smo primenili sve agrotehničke mere i kad su bili mrazevi trudili smo se, dežurali smo, nadimnjavali i ostalo je, dosta značajna količina. I ukoliko ima šljive i ukoliko nema, pa iako je mala cena i ako je velika cena taj plasman je najbitnija stvar u celom procesu, da je siguran", ističe Marko Vučinić, iz sela Donje Crniljevo kod Osečine.

Voćari u Podgorini imaju podrsku najvećih izvoznika suve šljive iz Osečine, koji zbog manje ponude u celoj Srbiji, već najavljuju značajno veće otkupne cene sveže šljive.

Dobrivoje Jovanović, iz „Jovanović voća“ u Osečini misli da će cena šljive otići preko pedeset dinara. Dodaje: „Tako da je pitanje koliko će moći suva da prati na tržištu šta će se dešavati. Nije to samo kod nas već je i u okruženju loše, tako da se već osetilo na tržištu i počela je da se pojavljuje potražnja za suvu šljivu. Čekaćemo novu sezonu, imamo starih zaliha. Naši kooperanti i kad je dobra cena i kad je loša imali su sigurnost u nama, tako da ne vidim ni ovog puta, znači sve što osuše mi ćemo od njih uzeti".

Zbog šteta koje se procenjuju od 70 do 90% na pojedinim voćnim kulturama, voćari i pojedini poljoprivredni stručnjaci predlažu da se proglasi elementarna nepogoda od poznog prolećnog mraza na koštičavom voću.

среда, 21. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом