Koje poslove najčešće pokreću Leskovčani uz subvencije

Samozapošljavanje je najpopularnija i jedna od 12 aktivnih mera zapošljavanja. Ovih dana uz subvencije Nacionalne službe zapošljavanja u Jablaničkom okrugu biće otvorene 182 radnje.

Vešta je sa brojkama, ali i kreativna i uporna. Četrdesetčetvorogodišnja Leskovčanka Marija Ivković dugogodišnji posao knjigovođe zamenila je cvećarom koju je opremila uz sredstva Nacionalne službe zapošljavanja. Sa diplomom Više ekonomske škole računicu je pronašla u preduzetništvu, izradi cvetnih aranžmana i raznih dekoracija.

„Posle skoro nekih 20 godina sam odlučila da otvorim radnju. Svakako nije bilo lako doneti tu odluku. Dugo sam razmišljala, ali eto ipak sam se usudila da krenem u tako nešto. Prija mi svakako, zadovoljna sam za sada", navodi Marija Ivković, iz Leskovca.

Umesto hiruških u Sanjinim rukama krojačke makaze. Po struci je medicinska sestra. Posle 10 godina života i rada u prestonici vratila se u rodni grad. U tek registrovanoj radnji dočekuje mušterije. Trebalo je, kaže hrabrosti za takav korak i jaka volja da zaplovi u preduzetničke vode. Tajne krojačkog zanata otkriva učeći od majke i babe. Podršku je dobila i od Nacionalne službe zapošljavanja.

„Nešto što ja zaista želim i što zaista volim je moda. I nakon 10 godina sam se vratila u rodni grad. Moja zamisao je bila da prvo otvorim jedan butik. Butik La mur kao što sam ga i otvorila. Međutim, imam još jednu jako važnu zamisao, a to je da imam svoj brend. Ja sam veoma zahvalna Nacionalnoj službi jer to mi je - vetar u leđa", ističe Sanja Antanasijević, iz Leskovca.

„Majka se moja bavi od nekih ranih godina, onda sam i ja preuzela ljubav prema tome, evo sad se prenosi na Sanju to neko stečeno znanje koje će ona i unapređivati", kaže Suzana Rašić, Sanjina majka.

Za program samozapošljavanja 2 i po puta je veći broj zahteva od predviđenih kvota. Sa oko 70 miliona dinara Nacionalna služba zapošljavanja podržala je 182 preduzetničke ideje u Jablaničkom okrugu. Među onima koji su dobili sredstva su mladi, ali i lica iz kategorije teško zapošljivih.

Marija Stevanović, PR NSZ filijale Leskovac kaže da među proizvodnim delatnostima najviše ima onih koji planiraju obavljanje proizvodnje alu i pvc stolarije, raznih metalnih proizvoda, odevnih predmeta čak i proizvodnje zimnice, a među uslužnim delatnostima su oni koji planiraju otvaranje frizersko-kozmetičkih salona, ugostiteljskih objekata. Nakon prve godine poslovanja održivost privatnog biznisa po ovom projektu je oko 70%.

U Leskovcu je trenutno na tržištu rada 11.653 ljudi. Za godinu dana broj nezaposlenih manji je za oko 500. Zanatlije su i dalje ubedljivo na vrhu liste najtraženijih radnika na tržištu. Počinju i sezonski poslovi u građevinarstvu, ugostiteljstvu, poljoprivredi gde je svake godine angažovano oko 1.000 Leskovčana.

четвртак, 15. мај 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом